^Back To Top
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Jesteś tutaj

W tej chwili

Odwiedza nas 34 gości oraz 0 użytkowników.

Logowanie

Zaloguj się lub załóż konto

Szkoła Pamięta

Laboratoria Przyszłości

Jesteśmy na FB

Dobry zawód fajne życie

×

Wiadomość

Program wychowawczo - profilaktyczny

  PROGRAM WYCHOWAWCZO –PROFILAKTYCZNY

W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KALETNIKU

 

Rok szkolny 2019/2020
Spis treści

Podstawy prawne - główne założenia, cele i zadania wynikające z nowej podstawy programowej …………………..……………………………………………………………….….

 

3

Wstęp …………………………………………………………..…………………………..………..

4

Rozdział 1. Charakterystyka programu wychowawczego- profilaktycznego…………………

4

Rozdział 1.1.Treści wychowawczo-profilaktyczne do realizacji podczas godzin do dyspozycji wychowawcy ………………….…….……………………..….…….....

 

6

Rozdział 1.2.Treści dotyczące obszarów wychowania i profilaktyki zawarte w podstawach programowych przedmiotów kształcenia ogólnego ….………………………....

 

11

Rozdział 2. Model absolwenta ……………………………………………………………………

17

Rozdział 3. Powinności rodziców, nauczycieli i wychowawców ……………………………...

18

Rozdział 4. Główne założenia Programu wychowawczo-profilaktycznego 2019/2020 w szkole podstawowej w Kaletniku .....................................................................

 

19

Rozdział 5. Zadania Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego (WSDZ) …...

20

Rozdział 6. Udział uczniów  w obchodach rocznic wydarzeń historycznych, świąt państwowych i uroczystościach szkolnych ……………………………………….

 

21

Rozdział 7. Monitorowanie programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły ……………..

21

Rozdział 8. Ewaluacja programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły (zbieranie danych i ich interpretacja, co umożliwia podejmowanie decyzji) …………………………

 

22

 

 

 

Załączniki:

 

Załącznik 1. Priorytety polityki oświatowej państwa

Załącznik 2. Wartości uznawane przez społeczność szkolną

Załącznik 3. Kalendarz uroczystości szkolnych

Załącznik 4. Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny na rok szkolny 2019/2020

Załącznik 5. Wykaz realizowanych w roku szk. 2019/2020 programów i kampanii profilaktycznych

Załącznik 6. Wykaz osób i instytucji wspomagających pracę szkoły i realizację programu

Załącznik 7. Ankieta dla rodziców 

Załącznik 8. Ankieta dla ucznia

Załącznik 9. Ankieta dla nauczycieli

Załącznik 10. Realizacja treści  z zakresu wychowania i profilaktyki przez nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego, wynikająca z podstawy programowej.

Załącznik 11. Realizacja treści wychowawczo-profilaktycznych do realizacji w klasach IV–VIII  podczas godzin do dyspozycji wychowawcy.

Załącznik 12. Treści dotyczące obszarów wychowania i profilaktyki zawarte w podstawach programowych przedmiotów kształcenia ogólnego.

 

 

PODSTAWY PRAWNE – GŁÓWNE ZAŁOŻENIA, CELE I ZADANIA WYNIKAJĄCE Z NOWEJ PODSTAWY PROGRAMOWEJ

 

  1. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r., poz. 59).
  1. Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej – art. 72.
  2. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2016 r. poz. 1943, 1954, 1985 I 2169 oraz z 2017 r. poz. 60, 949 i 1292).
  3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. z 2017r. poz. 356).
  4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2015 r. W sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii.
  5. Rozporządzenie MEN i S z dnia 09.02.2007r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 10 z 2002., poz. 96
  6. Rozporządzenie MEN z 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. poz. 703).
  7. Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego z dnia 19 sierpnia 1994 r
  8. Ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
  9. Ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
  10. Narodowy Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
  11. Krajowy Program Przeciwdziałania Narkomanii.
  12. Konwencja o Prawach Dziecka.
  13. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka.

 

Działania zawarte w Programie Wychowawczo - Profilaktycznym szkoły poddano ewaluacji w czerwcu 2019 r. Program został zmodyfikowany we wrześniu 2019 r. o treści i działania uwzględniające:

  • priorytety polityki oświatowej państwa (ogłoszone przez MEN) na rok 2019-2020
  • wnioski i rekomendacje wynikające z ewaluacji wewnętrznej
  • wnioski i rekomendacje wynikające z ewaluacji działań realizowanych  w ramach Programu Wychowawczo-Profilaktycznego Szkoły Podstawowej w Kaletniku (czerwiec 2019)
  • wnioski i rekomendacje wynikające z przeprowadzonej diagnozy w zakresie zagrożeń związanych z używaniem substancji psychotropowych, środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych (czerwiec 2019)
  • WNIOSKI I REKOMENDACJE z przeprowadzonej we wrześniu 2019 r. diagnozy potrzeby klientów szkoły (uczniów, rodziców, nauczycieli wynikające ze specyfiki funkcjonowania szkoły/placówki)

 

Uwzględnia wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym i profilaktycznym.

Wychowawcy klas realizują zadania zawarte w programie wychowawczo-profilaktycznym na godzinach z wychowawcą, a nauczyciele - na zajęciach edukacyjnych.

 

 

 

WSTĘP

 

  • Działalność edukacyjna szkoły określona jest przez:

1) szkolny zestaw programów nauczania,

2) program wychowawczo-profilaktyczny szkoły.

  • Działania wychowawcze:
  • spójny z programami nauczania,
  • kształtuje postawy i umiejętności,
  • tworzony jest z udziałem nauczycieli, uczniów, rodziców,
  • osadzony jest w tradycji szkoły i lokalnej społeczności,
  • uwzględnia zmiany zachodzące w społeczności szkolnej i lokalnej,
  • zawiera wartości ważne dla społeczności szkolnej,
  • wyznacza cele, zadania do realizacji,
  • określa odpowiedzialnych za realizację zadań.
  • Działania profilaktyczne:
    • wspomaga ucznia w radzeniu sobie z trudnościami, jakie zagrażają prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu,
    • ogranicza i likwiduje czynniki ryzyka (jednostkowych, rodzinnych, rówieśniczych, szkolnych, środowiskowych), które zaburzają prawidłowy rozwój ucznia i dezorganizują jego zdrowy styl życia,
    • inicjuje i wspomaga czynniki chroniących (jednostkowych, rodzinnych, rówieśniczych, szkolnych, środowiskowych), które sprzyjają prawidłowemu rozwojowi ucznia i jego zdrowemu życiu.

 

Rozdział 1. Charakterystyka programu wychowawczego-profilaktycznego.

 

  1. Program wychowawczo-profilaktyczny powstał w oparciu o:
  • zadania zawarte w podstawie programowej dla wychowania przedszkolnego, szkoły podstawowej,
  • analizę potrzeb i oczekiwań uczniów oraz rodziców,
  • wnioski wypływające z analizy pracy nauczycieli.

 

  1. Zadania szkoły:
  • Szkoła powinna stwarzać możliwości:
  1. doskonalenie umiejętności nauczycieli i wychowawców w zakresie budowania podmiotowych relacji z uczniami, wychowankami oraz ich rodzicami lub opiekunami oraz warsztatowej pracy z grupą uczniów lub wychowanków;
  2. rozwijania i wspieranie działalności wolontarystycznej oraz zaangażowania w działalność podmiotów, o których mowa w art. 2a ust. 1 oraz art. 56 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty;
  3. wspieranie edukacji rówieśniczej i programów rówieśniczych;
  4. przygotowanie oferty zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia, jako alternatywnej pozytywnej formy działalności zaspakajającej ważne potrzeby, w szczególności potrzebę podniesienia samooceny, sukcesu, przynależności i satysfakcji życiowej.
  • Wspólnym celem nauczycieli i rodziców jest zapobieganie zachowaniom negatywnym dzieci i młodzieży oraz współdziałanie dla zapewnienia im bezpieczeństwa. Dlatego też bardzo ważnym zadaniem szkoły jest rozwijanie ścisłej współpracy z mieszkańcami, rodzicami, instytucjami, jak na przykład: Gminnym Ośrodkiem Pomocy społecznej w Szypliszkach, Posterunkiem Policji w Rutce Tartak, Gminną Biblioteką w Szypliszkach, Filią w Kaletniku, Suwalskim Ośrodkiem Kultury, Poradnią Pedagogiczno-Psychologiczną w Suwałkach, Państwową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Suwałkach.
  • Realizacji planu wychowawczo-profilaktycznego w Szkole Podstawowej w Kaletniku służą inicjatywy podejmowane wspólnie przez nauczycieli, uczniów i ich rodziców takie jak: pasowanie pierwszoklasistów, Choinka noworoczna, Dzień Babci i Dziadka, Jasełka, obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, bale karnawałowe, lekcje otwarte, festyny, wspólne wigilie, zabawy np. andrzejkowe, wycieczki dydaktyczne i turystyczno-krajoznawcze, rowerowe rajdy, wyjazdy do SOK-u, muzeum, kina i wiele innych.
  • Kolejnym założeniem planu jest wyrabianie i rozwijanie postaw patriotycznych, rozbudzanie u dzieci zainteresowania otaczającym światem w jego lokalnym, społecznym, geograficzno-przyrodniczym aspekcie, co wiąże się z poznawaniem tradycji, obyczajów, wartości moralnych i kultury społeczności, w której żyje uczeń, np. uroczystość  „Pamięć o wrześniu 1939 wciąż żywa”, Święto Niepodległości, Konstytucja 3 – Maja.

 

  1. Działalność w szkole obejmuje w szczególności:
  • działalność edukacyjną, realizowaną poprzez następujące zadania:
  1. poszerzenie wiedzy rodziców lub opiekunów, nauczycieli i wychowawców na temat prawidłowości rozwoju i zaburzeń zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży,
  2. rozpoznawania wczesnych objawów używania środków i substancji psychoaktywnych, a także suplementów diet i leków w celach innych niż medyczne oraz postępowania w tego typu przypadkach;
  3. rozwijanie i wzmacnianie umiejętności psychologicznych i społecznych uczniów i dzieci;
  4. kształtowanie u uczniów i dzieci wychowanków umiejętności życiowych, w szczególności samokontroli, radzenia sobie ze stresem, rozpoznawania i wyrażania własnych emocji;
  5. kształtowanie krytycznego myślenia i wspomaganie uczniów i dzieci w konstruktywnym podejmowaniu decyzji w sytuacjach trudnych, zagrażających prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu;
  6. prowadzenie wewnątrzszkolnego doskonalenia kompetencji nauczycieli i wychowawców w zakresie rozpoznawania wczesnych objawów używania środków i substancji, o których mowa w § 1 ust. 2 oraz podejmowania szkolnej interwencji profilaktycznej;
  7. doskonalenie kompetencji nauczycieli i wychowawców w zakresie profilaktyki używania środków i substancji, o których mowa w § 1 ust. 2, norm rozwojowych i zaburzeń zdrowia psychicznego wieku rozwojowego;
  • działalność informacyjną, realizowaną w szkole poprzez:
  1. dostarczanie rzetelnych i aktualnych informacji, dostosowanych do wieku oraz możliwości psychofizycznych odbiorców, na temat zagrożeń i rozwiązywania problemów związanych z używaniem środków i substancji, o których mowa w § 1 ust. 2, skierowanych do uczniów i dzieci oraz ich rodziców lub opiekunów, a także nauczycieli i wychowawców oraz innych pracowników szkoły lub placówki;
  2. dostarczanie aktualnych informacji nauczycielom, wychowawcom i rodzicom lub opiekunom na temat skutecznych sposobów prowadzenia działań wychowawczych i profilaktycznych związanych z przeciwdziałaniem używaniu środków i substancji, o których mowa w § 1 ust. 2;
  3. udostępnienie informacji o ofercie pomocy specjalistycznej dla uczniów, ich rodziców lub opiekunów w przypadku używania środków i substancji, o których mowa w § 1 ust. 2;
  4. przekazanie informacji uczniom, ich rodzicom lub opiekunom oraz nauczycielom i wychowawcom na temat konsekwencji prawnych związanych z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii
  5. informowanie uczniów i wychowanków oraz ich rodziców lub opiekunów o obowiązujących procedurach postępowania nauczycieli i wychowawców oraz o metodach współpracy szkół i placówek z Policją w sytuacjach zagrożenia narkomanią.
  • działalność profilaktyczną w szkole, która polega na realizowaniu działań z zakresu profilaktyki uniwersalnej, selektywnej i wskazującej.
  • Zadania działalności profilaktycznej:
  1. w przypadku profilaktyki uniwersalnej – wspieranie wszystkich uczniów i dzieci w prawidłowym rozwoju i zdrowym stylu życia oraz podejmowanie działań, których celem jest ograniczanie zachowań ryzykownych niezależnie od poziomu ryzyka używania przez nich środków i substancji, o których mowa w § 1 ust. 2;
  2. w przypadku profilaktyki selektywnej – wspieranie uczniów i dzieci, którzy ze względu na swoją sytuację rodzinną, środowiskową lub uwarunkowania biologiczne są w wyższym stopniu narażeni na rozwój zachowań ryzykownych;
  3. w przypadku profilaktyki wskazującej – wspieranie uczniów i wychowanków, u których rozpoznano wczesne objawy używania środków i substancji, o których mowa w § 1 ust. 2, lub występowania innych zachowań ryzykownych, które nie zostały zdiagnozowane jako zaburzenia lub choroby wymagające leczenia;
  4. realizowanie wśród uczniów i dzieci oraz ich rodziców lub opiekunów programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego dostosowanych do potrzeb indywidualnych i grupowych oraz realizowanych celów profilaktycznych, rekomendowanych w ramach systemu rekomendacji, o którym mowa w Krajowym Programie Przeciwdziałania Narkomanii określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 7 ust. 5 ustawy;
  5. włączanie, w razie potrzeby, w indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny, o którym mowa w art. 71b ust. 1b ustawy o systemie oświaty, działań z zakresu przeciwdziałania używaniu środków i substancji, o których mowa w § 1ust. 2.

 

Rozdział 1.1. Treści wychowawczo-profilaktyczne do realizacji podczas godzin do dyspozycji wychowawcy

 

  1. Treści wychowawczo-profilaktyczne do realizacji w klasach I–III:

OBSZAR

ZADANIA KLAS I-III

1)     Zdrowie – edukacja zdrowotna

 

a)     zapoznanie z podstawowymi zasadami dbałości o zdrowie własne i innych, kształtowanie umiejętności kreowania środowiska sprzyjającego zdrowemu stylowi życia;

b)    zapoznanie z zasadami zdrowego, racjonalnego odżywiania się, higieny osobistej i aktywności fizycznej;

c)     przygotowanie do podejmowania działań mających na celu zdrowy styl życia w aspekcie fizycznym i psychicznym;

d)    kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie;

e)     rozwijanie umiejętności podejmowania działań na rzecz ochrony przyrody w swoim środowisku;

f)     kształtowanie umiejętności analizy zjawisk przyrodniczych, rozumowania przyczynowo-skutkowego;

g)    uświadomienie wpływu przyrody nieożywionej na życie ludzi, zwierząt i roślin;

h)     kształtowanie wytrwałości w działaniu i dążeniu do celu, umiejętności adekwatnego zachowania się w sytuacjach zwycięstwa i porażki.

2)     Relacje – kształtowanie postaw społecznych

 

a)     kształtowanie podstawowych umiejętności komunikacyjnych;

b)    rozwijanie umiejętności formułowania prostych wniosków na podstawie obserwacji i własnych doświadczeń;

c)     kształtowanie umiejętności przestrzegania obowiązujących reguł;

d)    kształtowanie umiejętności nawiązywania i podtrzymywania relacji z rówieśnikami, rozpoznawania ich potrzeb, zgodnej współpracy z innymi, z zachowaniem obowiązujących norm i reguł kultury osobistej;

e)      przygotowanie do sprawiedliwego i uczciwego oceniania zachowania własnego i innych ludzi;

f)     zapoznanie z podstawowymi prawami i obowiązkami wynikającymi z roli ucznia oraz członka szkolnej społeczności, rodziny i kraju;

g)    rozwijanie empatii, umiejętności podejmowania działań mających na celu pomoc słabszym i potrzebującym, umiejętności rozwiązywania konfliktów i sporów.

3)     Kultura – wartości, normy, wzory zachowań

 

a)     kształtowanie umiejętności właściwego komunikowania się w różnych sytuacjach społecznych, dbałość o język i kulturę wypowiadania się;

b)    kształtowanie umiejętności analizy prostych sytuacji wychowawczych, odróżniania dobra od zła;

c)     kształtowanie gotowości do uczestnictwa w kulturze, poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, a także poszanowania innych kultur i tradycji, określanie swojej przynależności kulturowej poprzez kontakt z wybranymi dziełami sztuki, zabytkami i tradycją w środowisku rodzinnym, szkolnym i lokalnym, uczestniczenie w życiu kulturalnym środowiska rodzinnego, szkolnego, lokalnego oraz wydarzeniach organizowanych przez najbliższą społeczność;

d)     kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez kontakt z dziełami literackimi i wytworami kultury, zapoznanie z wybranymi dziełami architektury i sztuk plastycznych należących do polskiego i europejskiego dziedzictwa kultury, wyzwalanie potrzeby kontaktu z literaturą i sztuką dla dzieci;

e)     kształtowanie postaw wyrażających szacunek dla ludzi, niezależnie od religii, statusu materialnego, wieku, wyglądu, poziomu rozwoju intelektu­alnego i fizycznego oraz respektowanie ich praw, podejmowanie działań w celu zapobiegania dyskryminacji;

f)     inspirowanie do podejmowania aktywności i inicjatyw oraz pracy zespołowej, wspomaganie działań służących kształtowaniu własnego wizerunku i otoczenia;

g)    przygotowanie do radzenia sobie w sytuacjach codziennych wymagających umiejętności praktycznych, budzenie szacunku dla pracy ludzi różnych zawodów;

h)     przygotowanie do podejmowania działań mających na celu identyfikowanie i rozwijanie własnych zainteresowań;

i)      wstępne kształtowanie postaw wyrażających szacunek do symboli i trady­cji narodowych oraz tradycji związanych z rodziną, szkołą i społecznością lokalną;

j)      kształtowanie umiejętności wyrażania własnych emocji w różnych formach ekspresji;

k)     kształtowanie poczucia własnej wartości dziecka, podtrzymywanie ciekawości poznawczej, rozwijanie kreatywności i przedsiębiorczości oraz brania odpowiedzialności za swoje decyzje i działania;

l)      kształtowanie świadomości odmienności osób niepełnosprawnych, innej narodowości, wyznania, tradycji kulturowej oraz ich praw.

4)     Bezpieczeństwo – profilak­tyka zachowań ryzykownych (problemowych)

 

a)     zapoznanie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych, kształtowanie właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia oraz sytuacjach nadzwyczajnych;

b)    kształtowanie umiejętności wyszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł, korzystania z technologii informacyj­no-komunikacyjnych, kształtowanie świadomości negatywnego wpływu pracy przy komputerze na zdrowie i kontakty społeczne oraz niebezpie­czeństw wynikających z anonimowości kontaktów, respektowanie ograni­czeń dotyczących korzystania z komputera, Internetu i multimediów;

c)     przygotowanie do bezpiecznego i rozsądnego korzystania z narzędzi i urządzeń technicznych, bezpiecznego organizowania zajęć ruchowych i poruszania się po drogach;

d)    przygotowanie do bezpiecznego korzystania ze środków komunikacji, zapobiegania i przeciwdziałania sytuacjom problemowym;

e)     kształtowanie umiejętności utrzymywania ładu i porządku wokół siebie,  w miejscu nauki i zabawy.

 

  1. Treści wychowawczo-profilaktyczne do realizacji w klasach IV–VIII podczas godzin do dyspozycji wychowawcy

 

OBSZAR

 

ZADANIA KLASA IV

1)     Zdrowie – edukacja zdrowotna

 

a)   Nabycie podstawowej wiedzy na temat stresu.

b)   Inspirowanie młodzieży do myślenia o własnej motywacji do działania.

c)   Nabywanie umiejętności gromadzenia i porządko­wania wiedzy o sobie.

d)   Kształtowanie postaw otwartych na poszukiwa­nie pomocy oraz porady, kiedy zaczynają się trud­ności i kiedy wybór jest ważny i trudny.

e)   Kształtowanie postaw prozdrowotnych poprzez promowanie aktywnego i zdrowego stylu życia.

2)     Relacje – kształtowanie postaw społecznych

 

a)   Kształtowanie umiejętno­ści właściwej komunika­cji, stanowiącej podstawę współdziałania.

b)   Kształtowanie umiejętno­ści asertywnego wyraża­nia własnych potrzeb.

c)   Rozwijanie wrażliwości na potrzeby i trudności innych ludzi.

d)   Kształtowanie postawy szacunku i zrozumienia wobec innych osób.

e)   Rozwijanie zdolności do inicjowania i podtrzy­mywania znaczących głębszych relacji.

f)    Budowanie atmosfery wzajemnego szacunku w społeczności szkolnej.

3)     Kultura – wartości, normy, wzory zachowań Rozwijanie umiejętności podejmowania działań zgodnych ze zweryfikowa­nymi źródłami wiedzy.

a)     Utrwalanie umiejętności oceny konsekwencji podejmowanych działań dla siebie i dla innych określanie alternatywnych rozwiązań problemu.

b)     Rozwijanie umiejętności prowadzenia rozmowy w sytuacji konfliktu – podstawy 

negocjacji i mediacji.

4)     Bezpieczeństwo – profilak­tyka zachowań ryzykownych (problemowych)

a)   Redukowanie agresyw­nych zachowań poprzez uczenie sposobów rozwiązywania problemów.

b)   Budowanie atmosfery otwartości i przyzwolenia na dyskusję.

c)   Uświadamianie zagrożeń wynikających z korzysta­nia z nowoczesnych technologii informacyjnych.

d)   Zwiększanie wiedzy na te­mat środków uzależnia­jących i zagrożeń z nimi związanych.

e)   Rozwijanie umiejętności troski o własne bezpie­czeństwo w relacjach z innymi.

 

OBSZAR

 

ZADANIA KLASA V

1)     Zdrowie – edukacja zdrowotna

 

a)   Zachęcanie uczniów do pracy nad własną motywacją oraz analizą czynników, które ich demotywują.

b)   Kształtowanie umiejęt­ności podejmowania i realizacji zachowań prozdrowotnych.

c)   Prezentowanie sposobów pokonywania własnych słabości oraz akceptowa­nia ograniczeń i niedo­skonałości.

2)     Relacje – kształtowanie postaw społecznych

 

a)   Rozwijanie umiejętności rozumienia innych, która sprzyja efektywnej współ­pracy.

b)   Wyzwalanie chęci do działania na rzecz innych osób w celu poprawy ich sytuacji (wolontariat).

c)   Rozwijanie poczucia przy­należności do grupy (sa­morząd uczniowski, klub, drużyna, wspólnota).

d)   Kształtowanie otwartości na doświadczenia innych ludzi, ich sposobów rozwiązywania problemów, na nową wiedzę.

e)   Rozwijanie świadomości dotyczącej roli osób zna­czących i autorytetów.

3)     Kultura – wartości, normy, wzory zachowań Rozwijanie umiejętności podejmowania działań zgodnych ze zweryfikowa­nymi źródłami wiedzy.

a)   Rozwijanie zainteresowań i pasji uczniów.

b)   Budowanie samoświado­mości dotyczącej praw, wartości, wpływów oraz postaw.

c)   Rozwijanie umiejętno­ści wyrażania własnych emocji.

d)   Rozwijanie umiejętności właściwego zachowania się z uwzględnieniem sytuacji i miejsca.

4)     Bezpieczeństwo – profilak­tyka zachowań ryzykownych (problemowych)

a)   Rozwijanie umiejętności prowadzenia rozmowy w sytuacji konfliktu – podstawy negocjacji i mediacji.

b)   Rozwijanie umiejętności identyfikowania przyczyn własnego postępowania.

c)   Dokonywanie analizy wpływu nastawienia do siebie i innych na moty­wację do podejmowania różnorodnych zachowań.

d)   Rozwijanie poczucia oso­bistej odpowiedzialności, zachęcanie do angażo­wania się w prawidłowe i zdrowe zachowania.

e)   Doskonalenie umiejęt­ności rozpoznawania symptomów uzależnienia od komputera i Internetu.

 

OBSZAR

 

ZADANIA KLASA VI

1)     Zdrowie – edukacja zdrowotna

 

a)   Kształtowanie umiejętno­ści rozpoznawania wła­snych cech osobowości.

b)   Kształtowanie konstruk­tywnego obrazu własnej osoby, np. świadomości mocnych i słabych stron.

c)   Rozwijanie właściwej po­stawy wobec zdrowia i ży­cia jako najważniejszych wartości. Doskonalenie i wzmacnianie zdrowia fizycznego.

2)     Relacje – kształtowanie postaw społecznych

 

a)   Kształtowanie umiejętno­ści współpracy w dążeniu do osiągnięcia celu.

b)   Uwrażliwianie na różne obszary ludzkich proble­mów i potrzeb poprzez krzewienie potrzeby udzielania pomocy (wo­lontariat).

c)   Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych: wy­rażanie własnych opinii, przekonań i poglądów.

d)   Rozwijanie świadomości roli i wartości rodziny w życiu człowieka.

e)   Rozwijanie samorządności.

3)     Kultura – wartości, normy, wzory zachowań

 

a)   Rozwój zainteresowań, poszerzenie autonomii i samodzielności.

b)   Rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia w kontekście analizy wpływów rówieśników i mediów na zachowanie.

c)   Dokonywanie analizy postaw, wartości, norm społecznych, przekonań i czynników które na nie wpływają.

d)   Rozwijanie szacunku dla kultury i dorobku narodo­wego.

4)     Bezpieczeństwo – profilak­tyka zachowań ryzykownych (problemowych)

 

a)   Dostarczanie wiedzy na temat osób i instytu­cji świadczących pomoc w trudnych sytuacjach.

b)   Budowanie atmosfery wsparcia i zrozumienia w sytuacji problemo­wej oraz promowanie rzetelnej wiedzy mającej na celu zredukowanie lęku.

c)   Rozwijanie umiejętności radzenia sobie z własny­mi negatywnymi emocja­mi oraz z zachowaniami agresywnymi.

d)   Kształtowanie przekonań dotyczących znaczenia posiadanych informacji, których wykorzystanie pomaga w redukowaniu lęku w sytuacjach kryzy­sowych.

e)   Rozwijanie świadomości dotyczącej prawa do prywatności, w tym do ochrony danych osobo­wych oraz ograniczonego zaufania do osób pozna­nych w sieci.

 

OBSZAR

 

ZADANIA KLASA VII

1)     Zdrowie – edukacja zdrowotna

 

a)   Kształtowanie postawy proaktywnej, w której uczeń przejmuje inicjaty­wę, ale też odpowiedzial­ności za swoje działania, decyzje.

b)   Kształtowanie umiejętno­ści świadomego wyzna­czania sobie konkretnych celów.

c)   Rozwijanie umiejętności hierarchizacji zadań.

d)   Podnoszenie poczucia własnej wartości poprzez określanie osobistego potencjału.

e)   Kształtowanie świado­mości własnego ciała z uwzględnieniem zmian fizycznych i psychicznych w okresie dojrzewania.

2)     Relacje – kształtowanie postaw społecznych

 

a)   Kształtowanie umiejęt­ności wchodzenia w inte­rakcje z ludźmi w sposób zapewniający zadowole­nie obydwu stron.

b)   Kształtowanie umiejęt­ności szukania inspiracji, rozwijanie własnej kreatywności.

c)   Rozwijanie odpowiedzial­ności za siebie i innych (wolontariat).

3)     Kultura – wartości, normy, wzory zachowań

 

a)   Popularyzowanie alterna­tywnych form spędzania czasu wolnego.

b)   Rozwijanie pozytywnego stosunku do procesu kształcenia i samokształ­cenia, zaangażowania w zdobywanie wiedzy i umiejętności.

c)   Rozwijanie takich cech jak: pracowitość, odpo­wiedzialność, prawdo­mówność, rzetelność i wytrwałość.

d)   Umacnianie więzi ze spo­łecznością lokalną.

4)     Bezpieczeństwo – profilak­tyka zachowań ryzykownych (problemowych)

 

a)   Rozwijanie postaw opartych na odpowie­dzialności za dokonywane wybory i postępowanie.

b)   Dostarczenie wiedzy z za­kresu prawa dotyczącego postępowania w spra­wach nieletnich.

c)   Przeciwdziałanie ryzy­kownym zachowaniom seksualnym.

d)   Rozwijanie umiejętności reagowania w sytuacjach kryzysowych, niesienia pomocy dotkniętym nimi osobom oraz minimalizo­wania ich negatywnych skutków.

e)   Rozwijanie umiejętności lepszego rozumienia sie­bie poprzez poszukiwanie i udzielanie odpowiedzi na pytania: Kim jestem? Jakie są moje cele i zada­nia życiowe?

 

OBSZAR

 

ZADANIA KLASA VIII

1)     Zdrowie – edukacja zdrowotna

 

a)   Kształtowanie postawy uczniów nastawionej na rozwiązania – charak­teryzującej się samoświa­domością, wyobraźnią, kreatywnością.

b)   Kształtowanie umiejęt­ności wyznaczania sobie celów krótko- i długoter­minowych.

c)   Rozwijanie umiejętności ustalania priorytetów, uwzględniając kryteria ważności i pilności.

d)   Rozwijanie umiejętności oceny własnych możli­wości.

e)   Kształtowanie świadomo­ści dotyczącej wyko­rzystania ruchu w życiu człowieka jako skutecz­nego sposobu dbania o zdrowie psychiczne.

2)     Relacje – kształtowanie postaw społecznych

 

a)   Rozwijanie umiejętno­ści poszukiwania takich rozwiązań, które stwa­rzają korzyści dla obydwu stron.

b)   Rozwijanie umiejętności dostrzegania pozytyw­nych aspektów działania zespołowego poprzez docenienie różnic zdań i wiedzy, doświadczeń, specjalizacji, kompetencji.

c)   Rozwijanie potrzeby cią­głego doskonalenia siebie jako jednostki, członka rodziny i społeczeństwa

3)     Kultura – wartości, normy, wzory zachowań

 

a)   Popularyzowanie wiedzy o różnicach kulturowych oraz rozwijanie umiejęt­ności korzystania z niej w kontakcie z przedsta­wicielami innych narodo­wości.

b)   Popularyzowanie wiedzy i rozwijanie świadomości na temat zasad humanitaryzmu.

c)   Rozwijanie poczucia odpowiedzialności spo­łecznej poprzez podej­mowanie działań na rzecz lokalnej społeczności.

4)     Bezpieczeństwo – profilak­tyka zachowań ryzykownych (problemowych)

 

a)   Propagowanie wiedzy na temat prawnych i moralnych skutków posiadania, zażywania i rozprowadzania środ­ków psychoaktywnych.

b)   Rozwijanie umiejętności wykorzystywania elemen­tów negocjacji i mediacji w sytuacji rozwiązywania konfliktów.

c)   Rozwijanie umiejętności podejmowania działań zgodnych ze zweryfikowa­nymi źródłami wiedzy.

d)   Utrwalanie umiejętności oceny konsekwencji po­dejmowanych działań dla siebie i dla innych – okre­ślanie alternatywnych rozwiązań problemu.

e)   Rozwijanie umiejętności prowadzenia rozmowy w sytuacji konfliktu – podstawy negocjacji i mediacji.

 

(Źródło: https://www.ore.edu.pl/component/phocadownload/category/300-program-wychowawczy-i-program-profilaktyki-szkoly?download=4054:program-wychowawczo-profilaktyczny-szkoły-opracowywanie-i-ewaluacja-prezentacja)

 

 

 

 

 

 

Rozdział 1.2. Treści dotyczące obszarów wychowania i profilaktyki  zawarte w podstawach programowych przedmiotów kształcenia ogólnego.

 

  1. ZDROWIE – EDUKACJA ZDROWOTNA

SZKOŁA PODSTAWOWA

WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE . UCZEŃ:

1)     EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

a)  dba o higienę oraz estetykę własną i otoczenia;

b)  ma świadomość znaczenia odpowiedniej diety dla utrzymania zdrowia człowieka;

c)  posługuje się numerami telefonów alarmowych, formułuje komunikat wezwanie o pomoc: Policji, Pogotowia Ratunkowego, Straży Pożarnej;

d) posługuje się danymi osobowymi w kontakcie ze służbami mundurowymi i medycznymi, w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia;

e)  reaguje stosownym zachowaniem w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa, zdrowia jego lub innej osoby;

f)   wymienia wartości odżywcze produktów żywnościowych, ma świadomość znaczenia odpowiedniej diety dla utrzymania zdrowia, ogranicza spożywa­nie posiłków o niskich wartościach odżywczych i niezdrowych, zachowuje umiar w spożywaniu produktów słodzonych, zna konsekwencje zjadania ich w nadmiarze;

g) przygotowuje posiłki służące utrzymaniu zdrowia;

h) ubiera się odpowiednio do stanu pogody, poszukuje informacji na temat pogody, wykorzystując np. Internet;

i)   ma świadomość, iż nieodpowiedzialne korzystanie z technologii ma wpływ na utratę zdrowia człowieka;

2)     INFORMATYKA

a)     w sposób odpowiedzialny posługuje się technologią dostosowaną do jego predyspozycji psychofizycznych i zdrowotnych;

3)     BIOLOGIA

a)     analizuje związek pomiędzy własnym postępowaniem a zachowaniem zdrowia oraz rozpoznaje sytuacje wymagające konsultacji lekarskiej;

b)     uzasadnia konieczność ochrony przyrody;

c)     opisuje i prezentuje postawę i zachowania człowieka odpowiedzialnie korzystającego z dóbr przyrody;

4)     WYCHOWANIE FIZYCZNE

a)     opisuje, jakie znaczenie ma aktywność fizyczna dla zdrowia;

b)     opisuje piramidę żywienia i aktywności fizycznej;

c)     opisuje zasady zdrowego odżywiania;

d)     przestrzega zasad higieny osobistej i czystości odzieży;

e)     przyjmuje prawidłową postawę ciała w różnych sytuacjach;

f)      omawia sposoby postępowania w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia;

g)     wymienia czynniki, które wpływają pozytywnie i negatywnie na zdrowie i samopoczucie oraz wskazuje te, na które może mieć wpływ;

h)     omawia sposoby redukowania nadmiernego stresu i radzenia sobie z nim w sposób konstruktywny;

i)      wymienia przyczyny i skutki otyłości oraz nieuzasadnionego odchudzania się i używania sterydów w celu zwiększenia masy mięśni;

j)      wyjaśnia wymogi higieny wynikające ze zmian zachodzących w organizmie w okresie dojrzewania;

5)     WOS

a)     rozpoznaje przypadki wymagające postaw asertywnych;

b)     podaje przykłady trudnych społecznie sytuacji, w których należy zachować się asertywnie; uzasadnia, że można zachować dystans wobec nieapro­bowanych przez siebie zachowań innych ludzi lub przeciwstawić się im; przedstawia różne formy zachowań asertywnych;

6)     PRZYRODA

a)     kształtowanie umiejętności właściwego reagowania na niebezpieczeństwa zagrażające życiu i zdrowiu;

b)     doskonalenie umiejętności dbałości o własne ciało, jak i najbliższe otoczenie;

c)     poznawanie siebie, swoich zdolności i rozwijanie zainteresowań sprzyjających motywacji do uczenia się;

7)     EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA

a)     wyjaśnia zależności między zdrowiem fizycznym, psychicznym, emocjonal­nym a społecznym; wyjaśnia wpływ stresu na zdrowie;

b)     wymienia zachowania, które sprzyjają zdrowiu (prozdrowotne), zagrażają zdrowiu oraz wskazuje te, które szczególnie często występują wśród nasto­latków; odróżnia czynniki środowiskowe i społeczne (korzystne i szkodli­we), na które człowiek może mieć wpływ od takich, na które nie może mieć wpływu;

c)     omawia krótkoterminowe i długoterminowe konsekwencje zachowań sprzyjających (prozdrowotnych) i zagrażających zdrowiu;

d)     dobiera i demonstruje umiejętności komunikacji interpersonalnej istotne dla zdrowia i bezpieczeństwa (odmowa, zachowania asertywne, negocjo­wanie);

e)     wymienia rzetelne źródła informacji o zdrowiu, chorobach, świadczeniach i usługach zdrowotnych;

f)      ocenia własne zachowania związane ze zdrowiem, ustala indywidualny plan działania na rzecz własnego zdrowia;

g)     ustala, co sam może zrobić, aby tworzyć warunki środowiskowe i społecz­ne, które są korzystne dla zdrowia (ochrona środowiska przyrodniczego, wsparcie społeczne, komunikacja interpersonalna, współpraca osób, insty­tucji i organizacji na rzecz zdrowia itp.);

8)     TECHNIKA

a)     przyjmuje postawy odpowiedzialności za współczesny i przyszły stan śro­dowiska;

b)     kształtuje umiejętności segregowania i wtórnego wykorzystania odpadów znajdujących się w najbliższym otoczeniu;

9)     WYCHOWANIE DO ZYCIA W RODZINIE

a)     radzi sobie w sytuacji konfliktu, presji grupy, stresu.

 

  1. RELACJE – KSZTAŁTOWANIE POSTAW SPOŁECZNYCH

SZKOŁA PODSTAWOWA

WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE . UCZEŃ:

1)     EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

a)     identyfikuje się z grupą społeczną, do której należy: rodzina, klasa w szko­le, drużyna sportowa, społeczność lokalna, naród; respektuje normy i reguły postępowania w tych grupach;

b)     przyjmuje konsekwencje swojego uczestnictwa w grupie i własnego w niej postępowania w odniesieniu do przyjętych norm i zasad;

c)     współpracuje z uczniami, wymienia się z nimi pomysłami i doświadczenia­mi, wykorzystując technologię;

d)     dostrzega, że każdy powinien brać odpowiedzialność za swoje wybory;

e)     dostrzega, że lepiej poznaje siebie, bardziej się rozwija i czerpie szczęście w relacji z innymi osobami niż w samotności;

f)      odkrywa, że współtworzy różne wspólnoty osób, np. rodzinę, klasę, pań­stwo;

g)     ma świadomość, że każdej osobie ludzkiej, także jemu, należy się sza­cunek, że szacunkiem należy obdarzać także wspólnoty osób – rodzinę, klasę, naród (ojczyznę), w tym wspólnotę religijną – a także symbole tych wspólnot;

h)     szanuje godność każdej osoby ludzkiej oraz swoją, wyraża swoim komuni­katem werbalnym i niewerbalnym;

i)      uwzględnia coraz częściej godność i dobro innych osób, podejmując decy­zję o działaniu;

j)      wyraża szacunek wobec osób, wspólnot osób oraz ich symboli w sytu­acjach codziennych i uroczystych, przejawiając właściwe zachowanie;

k)     wchodzi w relacje z innymi osobami (rówieśnikami, nauczycielami), sza­nując to, co jest wartością dla nich, i nazywając to, co jest wartością dla niego;

l)      naśladuje i przyjmuje jako własne zachowania dobre na podstawie doświadczeń ze świata realnego oraz przykładów płynących z tekstów literackich, filmów i innych źródeł;

m)    przestrzega zasad obowiązujących we wspólnocie osób, której jest człon­kiem

2)     INFORMATYKA

a)     uczestniczy w zespołowym rozwiązaniu problemu, posługując się techno­logią taką jak: poczta elektroniczna, forum, wirtualne środowisko kształce­nia, dedykowany portal edukacyjny;

b)     identyfikuje i docenia korzyści płynące ze współpracy nad wspólnym roz­wiązywaniem problemów;

c)     bierze udział w różnych formach współpracy, jak: programowanie w pa­rach lub w zespole, realizacja projektów, uczestnictwo w zorganizowanej grupie uczących się; projektuje, tworzy i prezentuje efekty wspólnej pracy;

3)     BIOLOGIA

a)     prezentuje postawę szacunku wobec siebie i wszystkich istot żywych;

4)     WYCHOWANIE FIZYCZNE

a)     uczestniczy w sportowych rozgrywkach klasowych w roli zawodnika, sto­sując zasady „czystej gry”: szacunku dla rywala, respektowania przepisów gry, podporządkowania się decyzjom sędziego; potrafi właściwie zacho­wać się w sytuacji zwycięstwa i porażki, podziękować za wspólną grę;

b)     pełni rolę organizatora, sędziego i kibica w ramach szkolnych zawodów sportowych;

c)     wyjaśnia zasady kulturalnego kibicowania;

d)     wyjaśnia, jak należy zachować się w sytuacjach związanych z aktywnością taneczną;

e)     omawia znaczenie dobrych relacji z innymi ludźmi, w tym z rodzicami oraz rówieśnikami tej samej i odmiennej płci;

f)      identyfikuje swoje mocne strony, budując poczucie własnej wartości, planuje sposoby rozwoju oraz ma świadomość słabych stron, nad którymi należy pracować;

g)     wykazuje kreatywność w poszukiwaniu rozwiązań sytuacji problemowych;

h)     wykazuje umiejętność adekwatnej samooceny swoich możliwości psycho­fizycznych;

i)      współpracuje w grupie szanując poglądy i wysiłki innych ludzi, wykazując asertywność i empatię;

j)      motywuje innych do udziału w aktywności fizycznej, ze szczególnym uwzględnieniem osób o niższej sprawności fizycznej i specjalnych potrze­bach edukacyjnych (np. osoby niepełnosprawne, osoby starsze);

5)     WOS

a)     współpracuje z innymi – dzieli się zadaniami i wywiązuje się z nich;

b)     wykazuje konieczność współdziałania w życiu społecznym i wyjaśnia istotę samorządności;

c)     uzasadnia, że człowiek jest istotą społeczną; rozumie znaczenie potrzeb społecznych człowieka (kontaktu, przynależności, uznania);

d)     przedstawia zasady komunikowania się; wyjaśnia zasady skutecznej auto­prezentacji – kształtowania swojego wizerunku;

e)     wymienia cechy grup społecznych; charakteryzuje grupę koleżeńską i gru­pę nastawioną na realizację określonego zadania; uzasadnia, że efektywna współpraca przynosi różne korzyści; przedstawia różne formy współpracy w grupie;

f)      rozpoznaje sytuacje wymagające podjęcia decyzji indywidualnej i grupo­wej; wyjaśnia i stosuje podstawowe sposoby podejmowania wspólnych decyzji;

g)     rozpoznaje sytuacje wymagające podjęcia decyzji indywidualnej i grupo­wej; wyjaśnia i stosuje podstawowe sposoby podejmowania wspólnych decyzji;

h)     przedstawia cele i przykłady działania organizacji społecznych skupiających młodych ludzi w Polsce; wyjaśnia ideę wolontariatu i przedstawia formy działalności wolontariuszy;

6)     PRZYRODA

a)     zachęcanie do działania na rzecz środowiska lokalnego;

b)     doskonalenie umiejętności w zakresie komunikowania się, współpracy i działania oraz pełnienia roli lidera w zespole;

7)     WYCHOWANIE DO ZYCIA W RODZINIE

a)     zna i stosuje zasady savoir-vivre'u w różnych sytuacjach społecznych;

b)     rozumie zasady komunikacji werbalnej i niewerbalnej i jej znaczenie w re­lacjach interpersonalnych; przyjmuje odpowiedzialność za manifestowane reakcje, wypowiadane i pisane słowa;

c)     kształtuje i wyraża postawy asertywne, gdy nie może lub nie powinien cze­goś wykonać, stara się odmawiać tak, by nie ranić drugiego;

d)     bierze udział w życiu społecznym przez: wolontariat, stowarzyszenia, gru­py nieformalne i aktywność indywidualną; ujawnia wrażliwość na osoby potrzebujące pomocy i zna konkretne sposoby jej udzielania.

 

  1. KULTURA – WARTOSCI, NORMY I WZORY ZACHOWAŃ

SZKOŁA PODSTAWOWA

WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE . UCZEŃ:

1)     EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

a)     ocenia swoje postępowanie i innych osób, odnosząc się do poznanych wartości, takich jak: godność, honor, sprawiedliwość, obowiązkowość, odpowiedzialność, przyjaźń, życzliwość, umiar, powściągliwość, pomoc, zadośćuczynienie, przepraszanie, uznanie, uczciwość, wdzięczność oraz inne respektowane przez środowisko szkolne;

b)     szanuje zwyczaje i tradycje różnych grup społecznych i narodów, przedsta­wia i porównuje zwyczaje ludzi, np. dotyczące świąt w różnych regionach Polski, a także w różnych krajach;

c)     określa, co jest dobre, a co jest złe, w otaczającym go świecie i w świecie poznawanych tekstów oraz podaje uzasadnienie swojego zdania;

d)     odróżnia szczęście od doraźnie odczuwanej przyjemności i poznaje, że do­bro jest źródłem szczęścia własnego oraz innych osób;

e)     odkrywa, że wspólnota osób, której jest członkiem, ustanawia swoje zasa­dy (normy) i oczekuje ich respektowania;

2)     JĘZYK POLSKI

a)     kształtuje umiejętność uczestniczenia w kulturze polskiej i europejskiej, szczególnie w jej wymiarze symbolicznym i aksjologicznym;

b)     rozwija zdolności dostrzegania wartości: prawdy, dobra, piękna, szacunku dla człowieka i kierowania się tymi wartościami;

c)     kształci postawy szacunku dla przeszłości i tradycji literackiej jako podsta­wy tożsamości narodowej;

d)     rozwija zainteresowania kulturą w środowisku lokalnym i potrzeby uczest­nictwa w wydarzeniach kulturalnych;

e)     rozwija szacunek dla wiedzy, wyrabia pasję poznawania świata i zachęca do praktycznego zastosowania zdobytych wiadomości;

f)      rozwija umiejętność samodzielnego docierania do informacji, dokonywa­nia ich selekcji, syntezy oraz wartościowania;

g)     rozwija umiejętność rzetelnego korzystania ze źródeł wiedzy, w tym stosowania cudzysłowu, przypisów i odsyłaczy, oraz szacunku dla cudzej własności intelektualnej;

h)     kształci nawyki systematycznego uczenia się oraz porządkowania zdobytej wiedzy i jej pogłębiania;

i)      jest zachęcany do rozwijania swoich uzdolnień przez udział w różnych formach poszerzania wiedzy, na przykład w konkursach, olimpiadach przedmiotowych i wykładach, oraz rozwijania umiejętności samodzielnej prezentacji wyników swojej pracy;

3)     HISTORIA

a)     poznaje historię i tradycje swojej okolicy i ludzi dla niej szczególnie zasłu­żonych; zna lokalne zabytki i opisuje ich dzieje;

4)     MUZYKA

a)     poznaje i popularyzuje przykłady muzycznej twórczości ludowej, obrzędy, zwyczaje, tradycje swojego regionu;

b)     zna repertuar kulturalnego człowieka, orientując się w sztandarowych utworach z dziejów historii muzyki i współczesnej kultury muzycznej oraz wartościowej muzyki popularnej;

c)     zna i wymienia instytucje upowszechniające kulturę muzyczną we własnym regionie, kraju i na świecie oraz ich działalność, a także śledzi wydarzenia artystyczne;

d)     uczestniczy w tworzeniu artystycznych projektów edukacyjnych o charak­terze interdyscyplinarnym (również z wykorzystaniem technologii informa­cyjnej);

e)     angażuje się w kreowanie kultury artystycznej swojej szkoły i najbliższego środowiska;

f)      uczestniczy realnie lub wirtualnie w różnorodnych wydarzeniach muzycz­nych;

g)     stosuje zasady wynikające ze świadomego korzystania i uczestniczenia w dorobku kultury muzycznej: odpowiednie zachowanie podczas koncer­tu, przedstawienia operowego itp., tolerancja dla preferencji muzycznych innych osób oraz szacunek dla twórców i wykonawców;

5)     PLASTYKA

a)     zna dziedzictwo kulturowe najbliższego otoczenia, wymienia zabytki i dzie­ła architektury (historycznej i współczesnej);

b)     zapoznaje się z twórczością artystów w obrębie „małej ojczyzny”;

6)     WOS

a)     uzasadnia, że konflikt w grupie może wynikać z różnych przyczyn (sprzecz­ne interesy, inne cele); przedstawia sposoby rozwiązywania konfliktów oraz analizuje ich zalety i wady;

b)     podaje cnoty obywatelskie (odpowiedzialność, troska o dobro wspól­ne, aktywność, przedsiębiorczość, solidarność, roztropność, tolerancja, odwaga cywilna); wykazuje, odwołując się do działań wybitnych Polaków, znaczenie ich urzeczywistnienia dla pożytku publicznego;

c)     wymienia mieszkające w Polsce mniejszości narodowe i etniczne, gru­pę posługującą się językiem regionalnym oraz grupy migrantów (w tym uchodźców) i lokalizuje miejsca ich zwartego zamieszkiwania; przedstawia – za Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej – prawa przysługujące etnicz­nym grupom mniejszościowym;

d)     uzasadnia, że można pogodzić różne tożsamości społeczno-kulturowe (regionalną, narodową/etniczną, państwową/obywatelską, europejską); rozpoznaje przejawy ksenofobii, w tym rasizmu, szowinizmu i antysemity­zmu, oraz uzasadnia potrzebę przeciwstawiania się tym zjawiskom;

e)     planuje dalszą edukację, uwzględniając własne zainteresowania, zdolności i umiejętności oraz rady innych osób i sytuację na rynku pracy;

7)     INFORMATYKA

a)     opisuje kwestie etyczne związane z wykorzystaniem komputerów i sieci komputerowych, takie jak: bezpieczeństwo, cyfrowa tożsamość, prywat­ność, własność intelektualna, równy dostęp do informacji i dzielenie się informacją;

b)     postępuje etycznie w pracy z informacjami;

8)     GEOGRAFIA

a)     łączy racjonalność naukową z refleksją nad pięknem i harmonią świata przyrody oraz dziedzictwem kulturowym ludzkości;

b)     przyjmuje postawy szacunku do środowiska przyrodniczego i kulturowego oraz rozumienie potrzeby racjonalnego w nim gospodarowania;

c)     rozwija w sobie poczucie tożsamości oraz wykazywanie postawy patrio­tycznej, wspólnotowej i obywatelskiej;

d)     ma poczucie dumy z piękna ojczystej przyrody i dorobku narodu (różnych obiektów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego własnego regionu i Polski, krajobrazów Polski, walorów przyrodniczych, kulturowych, tury­stycznych oraz sukcesów polskich przedsiębiorstw na arenie międzynaro­dowej);

e)     kształtuje pozytywne – emocjonalne i duchowe – więzi z najbliższym oto­czeniem, krajem ojczystym, a także z całą planetą Ziemią;

f)      rozwija postawy współodpowiedzialności za stan środowiska geograficzne­go, kształtowanie ładu przestrzennego oraz przyszłego rozwoju społeczno- -kulturowego i gospodarczego „małej ojczyzny”, własnego regionu i Polski;

g)     przełamuje stereotypy i kształtuje postawy szacunku, zrozumienia, akceptacji i poszanowania innych kultur przy jednoczesnym zachowaniu poczucia wartości dziedzictwa kulturowego własnego narodu i własnej tożsamości;

9)     PRZYRODA

a)     kształtuje postawy związane z tożsamością kulturową regionu;

10)   WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE

a)     jest odpowiedzialny za własny rozwój i samowychowanie.

 

  1. BEZPIECZEŃSTWO – PROFILAKTYKA ZACHOWAŃ RYZYKOWNYCH (PROBLEMOWYCH)

SZKOŁA PODSTAWOWA

WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE . UCZEŃ:

1)     EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

a)     wyjaśnia, iż wszyscy ludzie posiadają prawa i obowiązki, wymienia własne prawa i obowiązki, przestrzega ich i stosuje je w codziennym życiu;

b)     rozróżnia podstawowe znaki drogowe, stosuje przepisy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i miejscach publicznych; przestrzega zasad zachowania się w środkach publicznego transportu zbiorowego;

c)     stosuje się do zasad bezpieczeństwa w szkole, odnajduje drogę ewakuacyj­ną, rozpoznaje znaki i symbole informujące o różnych rodzajach niebezpie­czeństw oraz zachowuje się zgodnie z informacją w nich zawartą; stosuje zasady bezpiecznej zabawy w różnych warunkach i porach roku;

d)     ma świadomość istnienia zagrożeń ze środowiska naturalnego, np. nagła zmiana pogody, huragan, ulewne deszcze, burza, susza oraz ich następ­stwa: powódź, pożar, piorun; określa odpowiednie sposoby zachowania się człowieka w takich sytuacjach;

e)     stosuje zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z urządzeń cyfrowych, rozumie i respektuje ograniczenia związane z czasem pracy z takimi urzą­dzeniami, oraz stosuje zasady netykiety;

f)      rozróżnia pożądane i niepożądane zachowania innych osób (również uczniów) korzystających z technologii, zwłaszcza w sieci Internet;

2)     INFORMATYKA

a)     rozróżnia pozytywne i negatywne zachowania innych osób (również uczniów) korzystających z technologii, w tym zwłaszcza w sieci Internet;

b)     przestrzega ogólnie przyjęte zasady związane z bezpieczeństwem w Inter­necie;

c)     posługuje się technologią zgodnie z przyjętymi zasadami i prawem; prze­strzega zasad bezpieczeństwa i higieny pracy;

d)     uznaje i respektuje prawo do prywatności danych i informacji oraz prawo do własności intelektualnej;

e)     wymienia zagrożenia związane z powszechnym dostępem do technologii oraz do informacji i opisuje metody wystrzegania się ich;

f)      stosuje profilaktykę antywirusową i potrafi zabezpieczyć przed zagroże­niem komputer wraz z zawartymi w nim informacjami;

g)     ocenia krytycznie informacje i ich źródła, w szczególności w sieci, pod względem rzetelności i wiarygodności w odniesieniu do rzeczywistych sytuacji, docenia znaczenie otwartych zasobów w sieci i korzysta z nich;

3)     WYCHOWANIE DO ZYCIA W RODZINIE

a)     świadomie i odpowiedzialnie korzysta ze środków społecznego przekazu, w tym z Internetu, dokonując wyboru określonych treści i limitując czas im poświęcany;

4)     WYCHOWANIE FIZYCZNE

a)     omawia zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą i w górach w róż­nych porach roku;

b)     omawia konsekwencje zdrowotne stosowania używek w odniesieniu do podejmowania aktywności fizycznej;

c)     wymienia zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu sportowego;

d)     wymienia najczęstsze przyczyny oraz okoliczności wypadków i urazów w czasie zajęć ruchowych, omawia sposoby zapobiegania im;

e)     wskazuje zagrożenia związane z uprawianiem niektórych dyscyplin sportu;

5)     WOS

a)     rozpoznaje zachowania związane z przemocą fizyczną i psychiczną, w tym werbalną, wobec siebie i innych; wymienia osoby i instytucje, które należy powiadomić w takich sytuacjach;

b)     przedstawia korzyści i zagrożenia wynikające z korzystania z zasobów Internetu; rozpoznaje przemoc w cyberprzestrzeni i wyjaśnia, jak należy na nią reagować;

c)     wyjaśnia, na jakich zasadach nieletni odpowiadają za popełnienie wykro­czeń i przestępstw;

d)     przedstawia uprawnienia policjantów i funkcjonariuszy innych służb po­rządkowych oraz swoje prawa w kontakcie z tymi służbami;

6)     TECHNIKA

a)     przewiduje zagrożenia płynące z niewłaściwego użytkowania sprzętu technicznego;

b)     analizuje sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu podczas pracy z narzędziami i urządzeniami (procedura postępowania podczas wypadku przy pracy; umiejętność udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej w typowych sytuacjach zagrożenia);

7)     EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA

a)     wymienia przykłady nadzwyczajnych zagrożeń (pochodzenia naturalnego i wywołane przez człowieka);

b)     wymienia zasady ostrzegania ludności o zagrożeniach; rozróżnia poszcze­gólne sygnały alarmowe i środki alarmowe; omawia zasady właściwego zachowania się w razie uruchomienia sygnałów alarmowych.

 

  1. Celem nauczycieli i współpracujących rodziców jest pełne włączenie się do działania profilaktycznego, aby prawidłowo wykreować osobowość ucznia.
  2. Cele ogólne:
  • Realizacja wśród uczniów oraz ich rodziców programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego dostosowanych do potrzeb indywidualnych i grupowych oraz realizowanych celów profilaktycznych, rekomendowanych w ramach systemu rekomendacji (Krajowy Program Przeciwdziałania Narkomanii)
  • Przygotowanie oferty zajęć pozalekcyjnych rozwijających zainteresowania i uzdolnienia, jako alternatywnej pozytywnej formy działalności zaspakajającej ważne potrzeby, w szczególności potrzebę podniesienia samooceny, sukcesu, przynależności i satysfakcji życiowej.
  • Kształtowanie i wzmacnianie norm przeciwnych używaniu środków i substancji psychoaktywnych, a także norm przeciwnych innym zachowaniom ryzykownym.
  • Doskonalenie zawodowe nauczycieli w zakresie realizacji szkolnej interwencji profilaktycznej w przypadku podejmowania przez uczniów zachowań ryzykownych
    1. Rada Rodziców:
  • reprezentuje ogół rodziców szkoły oraz podejmuje działania wspierające proces wychowawczy szkoły;
  • opiniuje program wychowawczo - profilaktyczny szkoły;
  • pozyskuje i gromadzi środki finansowe w celu wspierania działalności szkoły;
  • organizuje formy aktywności rodziców na rzecz wspomagania realizacji celów i zadań szkoły.

 

  1. Samorząd Uczniowski:
  • jest animatorem, inspiratorem i organizatorem życia kulturalnego i intelektualnego na terenie szkoły i w środowisku lokalnym;
  • reprezentuje postawy i potrzeby środowiska uczniowskiego wobec dyrektora i grona pedagogicznego;
  • inicjuje działania dotyczące życia uczniów;
  • propaguje ideę samorządności oraz wychowania w demokracji;
  • angażuje uczniów do wykonywania niezbędnych prac na rzecz klasy i szkoły;
  • dba o dobre imię i honor szkoły oraz wzbogaca jej tradycję;
  • wyraża za pośrednictwem swojego opiekuna opinię dotyczącą problemów społeczności uczniowskiej.
  • dba o mienie szkoły, zapobiega jego dewastacji.

 

  1. PLANOWANE EFEKTY - Działania w zakresie profilaktyki selektywnej:
  • Korzystanie przez rodziców ze wsparcia instytucji profesjonalnych (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Policja, Poradnie Specjalistyczne, MOPS GOPS i fundacje i organizacje pozarządowe)
  • Wycofanie się uczniów z ryzykownych zachowań.
  • Uczestnictwo dzieci i młodzieży w zajęciach specjalistycznych na terenie szkoły i placówek specjalistycznych.

 

  1. PLANOWANE EFEKTY - Działania w zakresie profilaktyki uniwersalnej:
  • Wyeliminowanie nieusprawiedliwionych nieobecności uczniów w zajęciach szkolnych.
  • Zmniejszenie przypadków zachowań agresywnych, ulegania negatywnym wpływom rówieśników.
  • Wzrost poczucia bezpieczeństwa w szkole i poza nią.
  • Umiejętność radzenia sobie w sytuacjach zetknięcia z agresją i przemocą.
  • Nauczenie się pozytywnych zachowań oraz właściwego postrzegania i rozumienia innych.
  • Posiadanie przez nauczycieli umiejętności postępowania w sytuacjach problemowych i stosowania form pomocy.
  • Identyfikacja uczniów ze środowiskiem szkolnym.
  • Uzyskanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
  • Wzrost motywacji do nauki, umiejętność właściwego planowania nauki.
  • Nabycie przez uczniów, rodziców wiedzy o negatywnym wpływie środków masowego przekazu.
  • Nabycie przez uczniów, rodziców wiedzy o szkodliwości używek i środków odurzających.
  • Zaangażowanie i udział rodziców w oferowanych szkoleniach, warsztatach.
  • Zdobycie przez uczniów i rodziców wiedzy na temat skutków prawnych i społecznych palenia papierosów, picia alkoholu i zażywania środków odurzających.
  • Zdobycie przez uczniów i rodziców wiedzy na temat skutków prawnych i społecznych za niewłaściwe wykorzystanie komunikatorów społecznościowych, telefonów komórkowych, itp.
  • Dostrzeganie korzyści płynących z prowadzenia zdrowego stylu życia
  • Podejmowanie inicjatyw pedagogicznych w ramach programów promujących zdrowy styl życia.

 

  1. Realizacja działalności profilaktycznej realizowana będzie w ramach:
  • Zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego,
  • godzin do dyspozycji wychowawcy i edukacji zdrowotnej
  • zajęć z pedagogiem i psychologiem
  • zajęć warsztatowych prowadzonych przez specjalistów, wykładów, treningów umiejętności, projektów, debat, szkoleń, spektakli teatralnych, spotów, kampanii społecznych, happeningów, pikników edukacyjnych,
  • zajęć pozalekcyjnych,
  • konkursów,
  • wycieczek, biwaków szkolnych.

 

  1. Instytucje wspierające szkołę w działaniach profilaktycznych:
  • Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna w Suwałkach,
  • Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Szypliszkach,
  • Miejska Komenda Policji w Suwałkach,
  • Sąd Rejonowy / Kuratorzy Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Suwałkach,
  • Urząd Gminy w Szypliszkach,
  • Straż Pożarna w Suwałkach,
  • Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratownicze w Suwałkach,
  • Fundacje i organizacje pozarządowe (Centrum Aktywności Społecznej Pryzmat),
  • MOPS w Suwałkach i GOPS w Szypliszkach,
  • Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Suwałkach,
  • Parafia rzymskokatolicka w Kaletniku,
  • Placówki Doskonalenia Nauczycieli.
    1. Diagnoza: Podstawę do podejmowania działalności, stanowi opracowywana w każdym roku szkolnym diagnoza. W oparciu o diagnozę, nauczyciel lub wychowawca w uzgodnieniu z dyrektorem szkoły wybiera formę, w której realizuje program wychowawczo-profilaktyczny uwzględniając wykorzystanie aktywnych metod pracy. Przy opracowaniu diagnozy należy wziąć pod uwagę czynniki chroniące, czynniki ryzyka oraz zachowania ryzykowne.
  • Przez czynniki chroniące należy rozumieć indywidualne cechy i zachowania uczniów lub wychowanków, cechy środowiska społecznego i efekty ich wzajemnego oddziaływania, których występowanie wzmacnia ogólny potencjał zdrowotny ucznia lub wychowanka i zwiększa jego odporność na działanie czynników ryzyka,
  • Przez czynniki ryzyka należy rozumieć indywidualne cechy i zachowania uczniów lub wychowanków, cechy środowiska społecznego i efekty ich wzajemnego oddziaływania, które wiążą się z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia
  • zachowań ryzykownych stanowiących zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju, zdrowia, bezpieczeństwa lub funkcjonowania społecznego.

 

  1. Po dokonaniu analizy problemów występujących w ubiegłym roku szkolnym w bieżącym roku należy:
  • Motywować uczniów do odrabiania prac domowych i aktywnego udziału w zajęciach lekcyjnych i zajęciach dodatkowych (zarówno wyrównujących braki jak i rozwijających)
  • w dalszym ciągu należy podejmować działania wychowawcze mające na celu eliminowanie pojawiających się zagrożeń i wzmacnianie właściwych zachowań a przede wszystkim  motywować uczniów do nauki;
  • w dalszym ciągu prowadzić wnikliwą i systematyczną obserwację, poznawać uczniów;
  • zorganizować większą liczbę zajęć dydaktyczno-wyrównawczych oraz organizować zespoły samopomocy koleżeńskiej;
  • kontynuować współpracę z instytucjami wspierającymi rozwój dziecka (MOPS, Policja, stowarzyszenia i organizacje, PPP);
  • Zwrócić większą uwagę na dyscyplinę i kulturę osobistą podczas zajęć dydaktycznych.
    1. Realizacja programu podczas:
  • zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego,
  • zajęć z wychowawcą,
  • w ramach zajęć z pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
  • może odbywać się w oddziale, grupie oddziałowej, międzyoddziałowej i międzyklasowej, z udziałem całej społeczności szkolnej lub w trakcie bieżącej pracy z uczniem,
  • innych zajęć.

 

  1. Zalecane formy prowadzenia działalności profilaktycznej w szkole:
  • interaktywnych warsztatów, treningów umiejętności, projektów, debat, szkoleń,
  • spektakli teatralnych, kampanii społecznych, happeningów, pikników edukacyjnych lub w innych formach uwzględniających wykorzystanie aktywnych metod pracy.

 

  1. Opracowania programu dokonuje Pedagog szkolny i psycholog szkolny w porozumieniu z:
  • Dyrektorem szkoły,
  • Przedstawicielami Rady Pedagogicznej,
  • Przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego,
  • Przedstawicielami Rady Rodziców.

 

 

Rozdział 2. Model absolwenta

 

  1. Absolwent szkoły podstawowej w Kaletniku jest:
  • Odpowiedzialny za siebie i innych,
  • Aktywny i twórczy,
  • Ciekawy świata, poszukujący,
  • Kulturalny, tolerancyjny, ale asertywny,
  • Otwarty na innych.

 

  1. Absolwent szkoły podstawowej w Kaletniku potrafi:
  • Prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie,
  • Żyć z innymi i dla innych,
  • Odróżniać dobro od zła,
  • Przyjmować słuszne argumenty, ale i umiejętnie bronić własnych poglądów,
  • Wykorzystać posiadaną wiedzę w praktyce;

 

  1. Absolwent szkoły podstawowej w Kaletniku zna i stosuje:
  • Podstawowe normy etyczne, moralne, społeczne,
  • Zasady zdrowego stylu życia.

 

 

Rozdział 3. Powinności rodziców, nauczycieli, wychowawców

 

  1. Rodzice wpajają dzieciom podstawowe zasady funkcjonowania w społeczeństwie i współpracują ze szkołą w dalszym rozwoju dziecka, a mianowicie:
  • przekazują i egzekwują stosowanie ogólnie przyjętych norm kulturalnego zachowania,
  • wskazują potrzebę stosowania zwrotów grzecznościowych,
  • wdrażają do poczucia obowiązku i odpowiedzialności za własne postępowanie,
  • uczą potrzeby istnienia wśród ludzi, przyjaznego stosunku do innych,
  • uczą odróżniania dobra od zła,
  • motywują do nauki,
  • pomagają dokonywać wyborów i wspierają dziecko w działaniu,
  • interesują się postępami w rozwoju osobowości dziecka,
  • współpracują ze szkołą w rozwijaniu talentów, zainteresowań bądź wyrównywaniu braków swojego dziecka;

 

  1. Nauczyciele rzetelnie realizują podstawowe funkcje szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, dążą do pełni rozwoju osobowości ucznia i własnej:
  • kształcą i wychowują dzieci i młodzież w umiłowaniu Ojczyzny, poszanowaniu symboli narodowych, w duchu humanizmu, tolerancji, wolności sumienia, sprawiedliwości społecznej i szacunku do pracy;
  • dbają o kształtowanie u uczniów postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych ras, narodowości i światopoglądów
  • dążą, aby uczniowie:
  1. rozwijali dociekliwość poznawczą ukierunkowaną na poszukiwanie prawdy, dobra i piękna,
  2. mieli świadomość życiowej użyteczności wiedzy oraz spójności wszystkich dziedzin życia,
  3. stawali się bardziej samodzielni w dążeniu do dobra, godząc umiejętnie dążenie do dobra własnego z dobrem innych,
  4. poszukiwali, odkrywali i dążyli na drodze rzetelnej pracy do osiągnięcia celów życiowych,
  5. uczyli się szacunku do dobra wspólnego jako podstawy życia społecznego oraz przygotowali się do życia w rodzinie, w społeczności lokalnej i w państwie, w duchu patriotyzmu, wzbogacając swe doświadczenia o poznanie własnego dziedzictwa kulturowego,
  6. kształtowali w sobie postawę dialogu, umiejętność słuchania innych i rozumienia ich poglądów, umieli współdziałać i współtworzyć w szkole wspólnotę,
  7. przestrzegali norm kultury osobistej oraz zasad przyjętych w statucie szkoły i wewnątrzszkolnych regulaminach

 

  1. Wychowawcy klas opracowują i realizują klasowe programy wychowawcze, które są spójne z programem wychowawczo- profilaktyczny szkoły. Wychowawca w szczególności:
  • rozpoznaje środowisko rodzinne uczniów,
  • poznaje predyspozycje, zainteresowania, zdolności i potrzeby uczniów oraz dba o ich rozwój na terenie szkoły, współpracując z innymi nauczycielami,
  • współdziała z rodzicami i pielęgniarką szkolną w celu rozpoznania stanu zdrowotnego uczniów i uwzględnienia możliwości psychoruchowych,
  • organizuje spotkania z rodzicami zespołowe i indywidualne w miarę potrzeb, dbając o dokumentowanie tych spotkań, kulturalnych, zakładów pracy itp.,
  • dba o rozwój życia klasowego, tworząc serdeczną atmosferę wśród uczniów, sprzyjającą koleżeństwu i przyjaźniom,
  • reaguje i przeciwdziała wszelkim formom agresji i wandalizmu,
  • wyjaśnia i kształtuje normy współżycia koleżeńskiego

 

 

Rozdział 4. Główne założenia Programu Wychowawczo-Profilaktycznego  w Szkole Podstawowej w Kaletniku

 

  1. Działalność wychowawczo-profilaktyczna w szkole i placówce polega na prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia oraz wspomaganiu ucznia i wychowanka w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze:
  • fizycznej – ukierunkowanej na zdobycie przez ucznia i wychowanka wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowania zachowań prozdrowotnych;
  • psychicznej – ukierunkowanej na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, ukształtowanie postaw sprzyjających wzmacnianiu zdrowia własnego i innych ludzi, kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi zdrowia, osiągnięcie właściwego stosunku do świata, poczucia siły, chęci do życia i witalności;
  • społecznej – ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz ćwiczeniu umiejętności wypełniania ról społecznych;
  • aksjologicznej – ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, w tym docenienie znaczenia zdrowia oraz poczucia sensu istnienia;
  • wszechstronnego, harmonijnego rozwoju emocjonalnego i społecznego ucznia (rodzina, szkoła, środowisko lokalne);
  • właściwych postaw wobec zdrowia fizycznego i psychicznego;
  • Zaznajomienie z zagrożeniami bezpieczeństwa i zdrowia oraz uczenie prawidłowych reakcji na te zagrożenia;
  • Edukacja uczniów, rodziców i pracowników szkoły w zakresie uzależnień (alkohol, narkotyki, dopalacze, papierosy);
  • Przeciwdziałanie przemocy i agresji;
  • Współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym;
  • Kształtowania wśród uczniów postawy tolerancji i otwartości wobec odmienności przekonań, postaw i wartości.

 

  1. Cele szczegółowe:
  • Budowanie postawy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia;
  • Kształtowanie hierarchii systemu wartości, w którym zdrowie należy do jednych z najważniejszych wartości w życiu;
  • Wzmacnianie wśród uczniów i wychowanków więzi ze szkołą lub placówką oraz społecznością lokalną;
  • Kształtowanie przyjaznego klimatu w szkole lub placówce, budowanie prawidłowych relacji rówieśniczych oraz relacji uczniów i nauczycieli, wychowanków i wychowawców, a także nauczycieli, wychowawców i rodziców lub opiekunów, w tym wzmacnianie więzi z rówieśnikami oraz nauczycielami i wychowawcami;
  • Wzmacnianie kompetencji wychowawczych nauczycieli i wychowawców oraz rodziców lub opiekunów;
  • Modelowanie postaw prozdrowotnych i prospołecznych;
  • Wychowanie do wartości. Kształtowanie postaw;
  • Wzmocnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży;
  • Ograniczenie zachowań agresywnych i przemocy w szkole;
  • Wzmacnianie poczucia własnej wartości;
  • Wykształcenie asertywnych postaw zachowań uczniów;
  • Wzbudzanie w uczniach poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie;
  • Rozpoznawanie oznak stresu oraz sposobów radzenia sobie z nim;
  • Rozwijanie umiejętności radzenia sobie z napięciem pojawiającym się w trudnych sytuacjach;
  • Kształtowanie i wzmacnianie norm przeciwnych używaniu środków i substancji, o których mowa w § 1 ust. 2, przez uczniów i wychowanków, a także norm przeciwnych podejmowaniu innych zachowań ryzykownych;
  • Doskonalenie zawodowe nauczycieli i wychowawców w zakresie realizacji szkolnej interwencji profilaktycznej w przypadku podejmowania przez uczniów i wychowanków zachowań ryzykownych;
  • Propagowanie zdrowego stylu życia;
  • Wskazywanie pożądanych wzorców zachowań, ograniczenie zjawisk agresji wśród uczniów;
  • Wskazywanie konstruktywnych sposobów spędzania wolnego czasu.

 

 

Rozdział 5. Zadania Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego (WSDZ)

 

  1. Cel główny:
  • przekazanie różnych wariantów wyboru odpowiedniej ścieżki edukacyjnej ze wsparciem pedagogicznym, służący świadomemu i trafnemu wyborowi zawodu,
  • odbudowywanie i wzrost motywacji do nauki, wzrostu pewności siebie, we własne możliwości ucznia/uczennic
  • wdrażaniem uczniów do umiejętności analizy swoich mocnych i słabych stron.
    1. Cele szczegółowe:
  • wyposażenie uczniów w umiejętności służące podejmowaniu właściwych decyzji życiowych,
  • określenie własnych predyspozycji i zainteresowań,
  • kształtowanie umiejętności określania swoich celów życiowych, sprawnego komunikowania, autoprezentacji,
  • przygotowanie uczniów do radzenia sobie w sytuacjach trudnych, tj. bezrobocie, stres, problemy zdrowotne,
  • aktywizowanie uczniów do poznawania różnych grup zawodowych,
  • tworzenie i systematyczna aktualizacja bazy edukacyjno-informacyjnej z zakresu orientacji i poradnictwa zawodowego,
  • uświadomienie uczniom konieczności konfrontowania wiedzy o zawodach z wiedzą o sobie i aktualnymi trendami na rynku pracy,
  • wyrobienie w uczniach pozytywnych postaw wobec pracy.

 

Rozdział 6. Udział uczniów w obchodach rocznic wydarzeń historycznych, świąt państwowych i uroczystościach szkolnych

 

  1. Harmonogram uroczystości w czasie roku szkolnego:
  • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego,
  • Uroczystość Pamięć o wrześniu 1939 wciąż żywa
  • Dzień Edukacji Narodowej,
  • Rocznica Odzyskania Niepodległości,
  • Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
  • Jasełka
  • Choinka Noworoczna
  • Dzień Babci i Dziadka
  • Dzień Samorządności Szkolnej
  • Dzień Świętego Patryka
  • Konstytucja 3 Maja
  • Dzień Matki
  • Dzień Dziecka,
  • Uroczyste zakończenie roku szkolnego.
  1. Ceremoniał szkolny, zwyczaje i obyczaje szkolne:
  • pasowanie uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej
  • zabawy andrzejkowe,
  • mikołajki,
  • wigilia,
  • bal karnawałowy,
  • Walentynki,
  • wycieczki klasowe,
  • uroczyste pożegnanie absolwentów,
  • apele szkolne (wg potrzeb),
  • organizowanie konkursów, występów artystycznych, apeli profilaktycznych, wystaw prac uczniów itp.

 

Rozdział 7. Monitorowanie programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły

 

  1. Przyglądanie się rezultatom realizowanych zadań,
  2. Dyskusja z odbiorcami działań (jak je widzą, co chcieliby zmienić i dlaczego),
  3. Badanie wyników naszych działań ( np. poprawa wyników nauczania wskutek pomocy koleżeńskiej).
  4. Sposoby monitorowania (do wyboru):
  • ankiety do uczniów, nauczycieli, rodziców badające ich opinie,
  • karty samooceny wypełniane przez uczniów,
  • rozmowy z uczniami podczas godzin wychowawczych itp.

 

 

Rozdział 8. Ewaluacja programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły (zbieranie danych i ich interpretacja, co umożliwia podejmowanie decyzji)

 

  1. Cel: określenie, czy program realizuje postawione mu zadania.
  2. Sposoby i środki ewaluacji:
  • obserwacja zachowania uczniów,
  • obserwacja postępu w zachowaniu i nauce,
  • frekwencja na zajęciach organizowanych przez szkołę (dzienniki zajęć);
  • wyniki ewaluacji programu przeprowadzonej wśród uczniów i ich rodziców (ankieta, wywiad, rozmowa),
  • ocena samopoczucia uczniów w szkole,
  • ocena stopnia zintegrowania uczniów w szkole itp.
  1. Ocena skuteczności programu dokonuje się na podstawie informacji i danych płynących z aktualnej diagnozy środowiska wychowawczego szkoły:
  • Analizuje się podejmowane przez nauczycieli działania w ramach realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego poprzez kontrolę Planu Wychowawczego danej klasy, kontrolę dokumentacji pedagoga i psychologa szkolnego, monitorowanie dzienników lekcyjnych pod kątem realizacji działań profilaktycznych podczas lekcji przedmiotowych, kontrolę dzienników zajęć dodatkowych;
  • Skuteczność prowadzonych oddziaływań wychowawczo-profilaktycznych sprawdzana jest poprzez analizę informacji zawartych w dziennikach poszczególnych oddziałów, danych klasyfikacyjnych, raportach ewaluacji wewnętrznej, innych dokumentach szkolnych;
  • Funkcjonowanie uczniów, ich zachowanie poddaje się obserwacji przez wychowawców, pedagoga, innych nauczycieli i pracowników szkoły;
  • Informacje na temat aktualnych problemów, oczekiwanej poprawy zachowań uczniów pozyskuje się na podstawie analizy wpisów przez nauczycieli uwag dotyczących zachowań uczniów w danym oddziale, jak również z rozmów z rodzicami;
  • Dokonaniu ewaluacji służą ponadto odpowiedzi rodziców, uczniów i nauczycieli na pytania ankietowe;
  • Na podstawie analizy zebranych danych wyciągane zostają wnioski dotyczące poprawy sytuacji problemowych i zalecenia w zakresie oddziaływań profilaktycznych na kolejny rok.
  1. Przykładowe wskaźniki ewaluacji programu wychowawczo-profilaktycznego:
  • ilościowe:
  1. frekwencja uczniów na zajęciach lekcyjnych,
  2. liczba uczestników zajęć pozalekcyjnych (% ogółu uczniów),
  3. liczba uczniów z problemami wychowawczymi,
  4. liczba uczniów przystępujących do konkursów, liczba laureatów,
  5. ilość wycieczek organizowanych przez szkołę, liczba rodziców zaangażowanych w pracę szkoły itp.
  • jakościowe:
  1. aktywność uczniów na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych,
  2. umiejętności, wiadomości, postawy uczniów,
  3. samopoczucie uczniów w danej klasie, szkole,
  4. przyczyny nieobecności uczniów na zajęciach,
  5. postęp w zachowaniu i nauce,
  6. współpraca ze środowiskiem lokalnym itp.

 

Załączniki:

 

Załącznik 1. Priorytety polityki oświatowej

Załącznik 2. Wartości uznawane przez społeczność szkolną

Załącznik 3. Kalendarz uroczystości szkolnych

Załącznik 4. Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny na rok szkolny 2019/2020

Załącznik 5. Wykaz realizowanych w roku szk. 2019/2020 programów i kampanii profilaktycznych

Załącznik 6. Wykaz osób i instytucji wspomagających pracę szkoły i realizację programu

Załącznik 7. Ankieta dla rodziców 

Załącznik 8. Ankieta dla ucznia

Załącznik 9. Ankieta dla nauczycieli

Załącznik 10. Realizacja treści  z zakresu wychowania i profilaktyki przez nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego, wynikająca z podstawy programowej.

Załącznik 11. Realizacja treści wychowawczo-profilaktyczne do realizacji w klasach IV–VIII, podczas godzin do dyspozycji wychowawcy.

Załącznik 12. Treści dotyczące obszarów wychowania i profilaktyki zawarte w podstawach programowych przedmiotów kształcenia ogólnego.

 

 


Załącznik

Priorytety polityki oświatowej państwa 2019/2020:

 

  • Profilaktyka uzależnień w szkołach i placówkach oświatowych.
  • Wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.
  • Wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
  • Rozwijanie kompetencji matematycznych uczniów.
  • Rozwijanie kreatywności, przedsiębiorczości i kompetencji cyfrowych uczniów, w tym bezpieczne i celowe wykorzystywanie technologii    informacyjno-komunikacyjnych w realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego.
  • Tworzenie oferty programowej w kształceniu zawodowym. Wdrażanie nowych podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego.

 

 


Załącznik

Kalendarz uroczystości szkolnych w roku szkolnym 2019/2020.

 

Nazwa uroczystości

Nauczyciele odpowiedzialni za realizację

Nauczyciele odpowiedzialni za przygotowanie sali

1. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego, ślubowanie klas pierwszych

Dyrektor szkoły,

Marzena Mikielska, Angelika Szczerbicz

2. Europejski Dzień Języków

Agnieszka Radzewicz, Beata Zajączkowska, Halina Czajewska

Agnieszka Radzewicz, Beata Zajączkowska, Halina Czajewska

3. Pamięć o wrześniu 1939 wciąż żywa

Maciej Filipczuk

Maciej Filipczuk

4.Ślubowanie klas pierwszych

Wychowawcy klas pierwszych

Edyta Dargiewicz

5.Dzień Edukacji Narodowej

Samorząd Uczniowski z opiekunem

Samorząd Uczniowski z opiekunem

6.Święto Niepodległości, w tym 100-lecie przyłączenia Suwalszczyzny do Polski

Maciej Filipczuk

Maciej Filipczuk

7. Dzień Uśmiechu

Samorząd Uczniowski z opiekunem

Samorząd Uczniowski z opiekunem

8. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Edyta Sawicka,

 Celina Zubrzycka

Edyta Sawicka,

 Celina Zubrzycka

9. Andrzejki/Mikołajki

Wychowawcy klas

Wychowawcy klas

10. Kampania Białej Wstążki

Edyta Sawicka

Edyta Sawicka

11. Jasełka

Celina Zubrzycka, Beata Zajączkowska,

Teresa Sawicka

Celina Zubrzycka, Beata
Zajączkowska, wychowawcy klas

12. Bal Noworoczny

Wychowawcy klas

Wychowawcy klas

13. Dzień Babci i Dziadka

Marzena Mikielska,

Angelika Szczerbicz

chętni nauczyciele

Marzena Mikielska,

Angelika Szczerbicz

chętni nauczyciele

14.Walentynki

Samorząd Uczniowski z opiekunem

Samorząd Uczniowski z opiekunem

15. Dzień Samorządności Szkolnej

Samorząd Uczniowski z opiekunem

Samorząd Uczniowski z opiekunem

16.Dzień Świętego Patryka

Agnieszka Radzewicz

Halina Czajewska

Agnieszka Radzewicz,

Halina Czajewska

17.Konstytucja 3-Maja

Maciej Filipczuk

Maciej Filipczuk

18.Dzień Matki

Wychowawcy klas 0-III

Wychowawcy klas 0-III

19.Dzień Dziecka

Wychowawcy klas

Wychowawcy klas

20.Szkolny Dzień Sportu

Celina Zubrzycka,

Łukasz Baranowski

Celina Zubrzycka,

Łukasz Baranowski

21.Szkolny Dzień Profilaktyki

Edyta Sawicka

Edyta Sawicka

22.Uroczyste zakończenie roku szkolnego

Dyrektor szkoły, wychowawca kl. VIII

wychowawca kl.V III

 

 

 


Załącznik

Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny na rok szkolny 2019/2020

 

  1. Integracja i bezpieczeństwo

 

 

Zadanie szczegółowe

Sposób realizacji

Odpowiedzialni

Termin realizacji

Bezpieczeństwo na drodze i w środkach komunikacji

1. Pogadanki nt bezpieczeństwa w drodze do szkoły i ze szkoły

2.Turniej bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

3.Program „Klub Bezpiecznego Puchatka”

Nauczyciele techniki, wych-fiz., ed. wczesnoszkolnej

Cały rok

Zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń technicznych

1. Ćwiczenia praktyczne

 

Nauczyciele techniki, ed. wczesnoszkolnej

Cały rok

Bezpieczeństwo we kontaktach ze zwierzętami . Prace w gospodarstwie rolnym.

1. Pogadanki nt bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym.

Spotkania z przedstawicielami KRUS

Wychowawcy klas

wiosna

 Kształtowanie tolerancyjnych postaw wobec innych

1. Pogadanki na lekcjach wychowawczych;

2. Organizowanie zajęć integracyjnych; klasowych

3. Organizowanie pomocy koleżeńskiej;

4. Wolontariat szkolny

5. Przedstawienia edukacyjno-profilaktyczne

Wychowawcy klas, katecheta , na lekcjach WDŻWR

Opiekun Szkolnego koła Caritas  i Szkolnego Koła Wolontariusza

Wg planu pracy

Kształtowanie postaw odpowiadających przyjętym normom

1. Pogadanki na lekcjach

2. Wdrażanie do używania form grzecznościowych i kulturalnego zachowania

3. Dostarczenie wiedzy o przepisach i konsekwencjach łamania „litery prawa”

Wszyscy nauczyciele

 

 

 

Pedagog, psycholog

Kl II-III Gim

SP 

Negocjacyjne rozwiązywanie konfliktów

1. Wdrażanie do kultury rozmowy i dyskusji na wszystkich lekcjach;

2. Zawieranie kontraktów klasowych i odwoływanie się do tych zapisów;

Wychowawcy klas, nauczyciele, pedagog, psycholog

Cały rok

 Kształtowanie odpowiedzialności za siebie i za innych

1. Zapoznanie ze szkolnymi regulaminami;

2. Zapoznanie z planem ewakuacji szkoły, sygnałami alarmowymi, instrukcją zachowania w razie ewakuacji;

3. Zapoznanie z przepisami bhp na zajęciach szkolnych

4. Pogadanki, dyskusje, scenki sytuacyjne, film;

5. Zapoznanie z przepisami ruchu drogowego;

6. Udział w konkursach, quizach itp.

7. Organizowanie szkoleń i egzaminów na karty rowerowe/ motorowerowe

Wychowawcy klas, pedagog, psycholog

nauczyciele przedmiotów.

nauczyciel techniki, koordynator d/s bezpieczeństwa, nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa

 Kl II-III Gim

SP 

 

 

 

 

 

  1. Zdrowy styl życia

 

 

Zadanie szczegółowe

Sposób realizacji

Odpowiedzialni

Termin realizacji

Dbanie o higienę osobistą i higienę otoczenia

1.  Wykazanie wpływu właściwej higieny na zdrowie;

2. Określenie i egzekwowanie obowiązków dyżurnego;

3. Udział w akcji „Sprzątanie świata”

4. Dbałość o higienę osobistą (higiena ciała, jamy ustnej, obuwia, odzieży, otoczenia)

Wychowawcy

Wychowawcy, nauczyciele przyrody/ biologii

Wychowawcy, nauczyciele

Wychowawcy, dyrektor

wrzesień

Cały rok

Cały rok

Wg planu pracy

Promowanie zdrowego stylu życia

1. Pogadanka na temat zdrowego stylu życia;

2. Zachęcanie do lektury;

3. Zajęcia w ramach przyrody/ biologii: sporządzanie jadłospisów;

4. Organizowanie i udział w zawodach sportowych;

5. Udział w konkursach plastycznych,  edukacyjnych, propagujących zdrowy styl życia

 6. Organizowanie pokazów, happeningów i apeli prozdrowotnych

7. Profilaktyka zachorowań na AIDS/HIV, na nowotwory, cukrzycę

8. Przeciwdziałania uzależnieniom behawioralnym:  od mediów, gier komputerowych, Internetu, telefonów, zakupów, hazardu

9. Przeciwdziałania uzależnieniom od nikotyny, alkoholu, dopalaczom, narkotykom. 

Wychowawcy, nauczyciele przyrody/ biologii, WF, WDŻR

Koordynator ds. promocji zdrowia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wychowawcy,

Nauczyciel informatyki, pedagog, psycholog

 

 

 

 

Wychowawcy, pedagog, psycholog

Wg planów pracy

Działania profilaktyczne mające na celu zapobiegania chorobom zakaźnym, szczególnie chorobom „brudnych rąk”

1.Pogadanki

 

Nauczyciel biologii, przyrody, ed. wczesnoszkolnej

Cały rok

Promowanie wśród uczniów  racjonalnego odżywiania – urozmaicanie posiłków, ich regularność. Higiena i kultura przygotowywania posiłków.

1.Plakaty

2. Pogadanki

3.Pisanie jadłospisów

Nauczyciel biologii, przyrody, techniki, ed. wczesnoszkolnej

Cały rok

 Uświadomienie konieczności ochrony środowiska naturalnego

1. Pogadanki w ramach obowiązkowych i dodatkowych zajęć;

2. Wycieczki po okolicy;

3.  Oglądanie filmów

4. Organizowanie i udział w konkursach wiedzy

Wychowawcy, nauczyciele przyrody, biologii, chemii, geografii, inni

Wg planów pracy zajęć lekcyjnych i pozalekcyj-nych/ pozaszkol-nych

Postępowanie zgodne z zasadami profilaktyki

1.Zapewnienie możliwości alternatywnych form spędzania czasu wolnego (koła zainteresowań, zajęcia pozalekcyjne)

Dyrektor

Cały rok

 

III. Kultura i tradycja

 

 

Zadanie szczegółowe

Sposób realizacji

Odpowiedzialni

Termin realizacji

 Poznawanie kultury i tradycji własnego regionu, innych regionów Polski i krajów UE

1. Organizowanie uroczystości klasowych, szkolnych;

2. Organizowanie rajdów i wycieczek;

3. Opieka nad miejscami pamięci;

4. Odkrywanie i dokumentowanie i promowanie zwyczajów, tradycji, historii regionu;

5. Organizowanie konkursów wiedzy i artystycznych.

Wychowawcy, nauczyciele, w tym szczególnie plastyki, muzyki, historii, języków: polskiego i obcych

Wg planów pracy.

 Uczestnictwo w życiu kulturalnym

1. Organizowanie wyjazdów do kina, teatru, na wycieczki, rajdy;

2. Organizowanie warsztatowych zajęć pozalekcyjnych;

 

Wychowawcy, nauczyciele historii, języka polskiego, inni nauczyciele

Wg planów pracy.

 

 

 

 

  1. Organizacja czasu wolnego

 

Zadanie szczegółowe

Sposób realizacji

Odpowiedzialni

Termin realizacji

Rozwijanie zainteresowań turystyczno-krajoznawczych

1. Organizowanie rajdów, biwaków, wycieczek;

2. Wspólne planowanie, opracowywanie tras i programów;

3. Analizowanie ofert turystycznych, mapy, atlasów, poszukiwanie informacji;

Wychowawcy klas, nauczyciele przedmiotów

Wg planów pracy

Wdrażanie do poszukiwania ciekawych form spędzania wolnego czasu poza szkołą.

1. Organizowanie zielonych szkół;

2. Opracowywanie ciekawych programów pobytu, uwzględniających propozycje uczniów;

3. Włączanie uczniów w organizację przebiegu pobytu poza szkołą.

Wychowawcy, inni nauczyciele-organizatorzy zajęć pozaszkolnych.

Wg planów pracy.

 Propagowanie idei wolontariatu

1.Organizowanie pomocy koleżeńskiej w nauce

2.Współpraca ze szkolnym Klubem Caritas, Kołem Wolontariusza i Samorządem Szkolnym oraz instytucjami świadczącymi pomoc

3.Organizowanie przedstawień profilaktycznych propagujących życie wolne od uzależnień.

4. Organizacja akcji charytatywnych wspierających instytucje, fundacje i stowarzyszenia.

 

 

Opiekun Szkolnego koła

Wolontariusza

Opiekun Koła Caritas

Wg planów pracy

 

 

 

 

 

  1. Orientacja zawodowa

 

Zadanie szczegółowe

Sposób realizacji

Odpowiedzialni

Termin realizacji

Diagnozowanie zapotrzebowania poszczególnych uczniów na inf. zawodowe oraz pomoc w planowaniu kariery zawodowej

Ankieta

Rozmowa diagnozująca

Doradca zawodowy

Na bieżąco

Prowadzenie indywidualnych konsultacji dla młodzieży i rodziców

 

konsultacje

Doradca zawodowy

Na bieżąco

Prowadzenie zajęć przygotowujących uczniów do świadomego planowania kariery i podjęcia roli zawodowej

Indywidualnie dla uczniów objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną oraz warsztatowo w klasach VII

Doradca zawodowy, wychowawcy klas

Klasy VII

oraz dla klas gimnazjum według zapotrzebowania

 Omówienie dokumentacji i kryteriów (logowanie internetowe) przyjęć uczniów klas trzecich do szkół ponadgimnazjalnych

Wykład

Nauczyciel informatyki

i wychowawcy klas III gim.

marzec-maj

 

Udział uczniów klas III w „Targach Edukacyjnych Szkół Ponadgimnazjalnych i Pracy”

Wyjazd edukacyjny

wychowawcy klas III

 

wg ustalonego terminu

 

 

 

 

 

  1. Samorządność

 

Zadanie szczegółowe

Sposób realizacji

Odpowiedzialni

Termin realizacji

Poznawanie zasad wyborczych

1.Opracowywanie czytelnych regulaminów SU;

2. Zapoznanie uczniów z ordynacją wyborczą;

3. Wspólne przygotowanie kart wyborczych;

4.Podsumowanie wyników wyborów i ich ocena.

Opiekunowie SU, uczniowie

wrzesień

Współuczestniczenie w planowaniu pracy SU

1.Aktywny udział w przedsięwzięciach SU.

Opiekunowie SU

IX-X

 

Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za realizację zaplanowanych działań

1. Nadzorowanie pracy uczniów z nastawieniem na dużą ich samodzielność.

 

Opiekunowie SU, nauczyciele, rodzice.

 

Cały rok

 

 

 

 

 

 

 

VII. Profilaktyka

 

 

 

 

 

Zadanie szczegółowe

Sposób realizacji

Odpowiedzialni

Termin realizacji

Profilaktyka uzależnień /psychofizycznych i behawioralnych/ występujących we współczesnym świecie. Nowe narkotyki i dopalacze

1.Realizacja programów wychowawczo-profilaktycznych, edukacyjnych, kampanii społecznych.

2. Udział w konkursach plastycznych.

3.Spotkania ze specjalistami z Poradni, KMP, PSSE, MOPS.

Wychowawcy

Pedagog

Psycholog

Cały rok

 

Ograniczenie  zachowań i zjawisk niepożądanych

1.Rozwiązywanie sytuacji problemowych.

2. Mediacje rówieśnicze.

3. Współpraca z instytucjami

4. Udzielanie pomocy rodzicom w sytuacjach trudnych

Pedagog, psycholog, wychowawca

Cały rok

Przeciwdziałanie przemocy i agresji

1.Diagnoza zasięgu zjawiska poprzez: przeprowadzenie ankiet, obserwacje zachowań uczniów, rozmowy indywidualne

2.Udział w zajęciach sportowych, zwiększanie sprawności fizycznej uczniów jako sposobu radzenia ze stresem

3. Zwiększenie czujności nauczycieli w czasie pełnienia dyżurów

4. Organizowanie różnorodnych akcji w ramach ogólnopolskich programów, kampanii i projektów edukacyjnych

5. Konsekwentne egzekwowanie procedur  postępowania nauczycieli w sytuacjach zagrożenia młodzieży przestępczością i demoralizacją

6.Współpraca z poradniami specjalistycznymi, policją, kuratorami sądowymi

7.Edukacja rodziców

8.Uczenie zachowań asertywnych: nauka umiejętności interpersonalnych, nauka umiejętności odmawiania „Dziękuję – NIE”

 

Pedagog, psycholog, wychowawca

Specjaliści z Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej, przedstawiciele KMP

 

 

 

 

 

 

 

Nauczyciele dyżurni

 

 

Zespół promocji zdrowia, pedagog, psycholog

Wychowawcy klas

Samorząd Uczniowski

Zainteresowanie nauczyciele

Cały rok

Kształtowanie pozytywnych relacji z rówieśnikami

1.Organizowanie zajęć integracyjnych : lekcje wychowawcze, wycieczki, biwaki, ogniska, zawody sportowe, zabawy okolicznościowe.

2. Wzmacnianie poczucia własnej wartości poprzez gry i zabawy kształtujące pewność siebie.

3. Nabywanie umiejętności wyrażania potrzeb oraz porozumiewania się  z otoczeniem

4. Przekazywanie wiedzy o sposobach radzenia sobie z lękiem, stresem.

5. Organizowanie imprez szkolnych integrujących społeczność szkolną.

6. Udział w akcjach charytatywnych.

Pedagog, psycholog, wychowawca

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samorząd Szkolny

Szkolny Klub Wolontariusza

Koło Caritas

Zainteresowani nauczyciele

Cały rok

Przeciwdziałanie absencji na zajęciach szkolnych

1.Sprawdzanie obecności na każdej lekcji.

2.Rozliczenie opuszczonych godzin.

3. Systematyczne informowanie rodziców o nieusprawiedliwionej nieobecności uczniów na zajęciach.

4.Informowanie odpowiednich władz o przypadkach nie realizowania obowiązku szkolnego.

Nauczyciele Wychowawcy klas

 

 

 

 

 

Dyrektor

Cały rok

Zapobieganie niepowodzeniom szkolnym

Uruchomienie pomocy dydaktycznej dla uczniów z trudnościami w nauce poprzez: zajęcia wyrównawcze z przedmiotów, konsultacje  nauczycieli dla uczniów, konsultacje dla rodziców,  zajęć specjalistycznych, zajęć z doradztwa zawodowego, organizacji dla uczniów pogadanek, warsztatów, prelekcji), porad i konsultacji indywidualnych.

2.Praca nauczyciela w ramach nauczanych przedmiotów nad wprowadzeniem jak najwięcej ilości metod aktywizujących.

3. Zorganizowanie pomocy koleżeńskiej w uzupełnianiu braków w wiadomościach.

4.Pogadanki na temat trudności szkolnych i sposobów ich przezwyciężania

5. Indywidualne plany pomocy w wyrównywaniu zaległości edukacyjnych dla uczniów, którzy powtarzają klasę lub otrzymali oceny niedostateczne na semestr.

Dyrektor

Nauczyciele

Specjaliści

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wychowawcy klas

Pedagog

Psycholog

Cały rok

Motywowanie uczniów do nauki

 

 

 

 

1.Rozmowy motywujące i wspierające do wysiłku intelektualnego.

2. Organizacja konkursów wiedzy.

3.Przeprowadzanie specjalistycznych testów diagnostycznych (test inteligencji wielorakich, preferencji sensorycznych, stylów uczenia się).

4. Przeprowadzanie badań socjometrycznych („Zgadnij, kto”, „Plebiscyt życzliwości i niechęci”)

5.Przeprowadzanie warsztatów i pogadanek

6.Indywidualizacja pracy z uczniem podczas lekcji.

Wychowawcy klas

Nauczyciele

 

 

Pedagog

Psycholog

 

Nauczyciele

Specjaliści

Cały rok

                   

 

VIII. WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI/PEDAGOGIZACJA  RODZICÓW

Zadanie szczegółowe

Sposób realizacji

Odpowiedzialni

Termin realizacji

Zapoznanie z dokumentami szkoły

Zebrania, rozmowy indywidualne

Dyrektor, pedagog, wychowawcy, nauczyciele

Cały rok

Współpraca z rodzicami w działaniach wychowawczych

Zaproszenia na szkolne uroczystości

Dyrektor, pedagog, wychowawcy, nauczyciele

Cały rok

Pedagogizacja rodziców

Konsultacje z pedagogiem, psychologiem

warsztaty

Dyrektor, pedagog, psycholog

Cały rok

Załącznik 

WYKAZ OSÓB I INSTYTUCJI WSPOMAGAJĄCYCH PRACĘ SZKOŁY I REALIZACJĘ PROGRAMU

 

Lp

Instytucje wspierające pracę szkoły

Zadania

 

1

Poradnia Psychologiczno-

Pedagogiczna

 

1. Pomoc w pedagogizacji rodziców i nauczycieli.

2. Pomoc w realizacji oddziaływań profilaktycznych i wychowawczych.

3. Diagnoza uczniów z trudnościami dyslektycznymi i wychowawczymi.

4. Orzekanie o potrzebie nauczania indywidualnego, specjalnego, pomocy w nauce i inne.

 

 

2

Policja

1. Pogadanki z uczniami na temat różnego rodzaju zagrożeń i uzależnień wśród dzieci i młodzieży.

2. Współpraca w zakresie wychowania komunikacyjnego.

3. Pomoc w zwalczaniu przejawów przemocy i agresji w szkole.

4. Monitorowanie środowiska uczniów.

5. Pierwsza pomoc.

 

 

3

Ochotnicza Straż Pożarna

1. Pogadanki z uczniami na temat bezpiecznego zachowania się w domu, na wycieczce, w lesie i inne.

2. Pomoc w dbaniu o bezpieczne otoczenie w szkole i dookoła szkoły.

 

 

4

Służba Zdrowia

1. Okresowa kontrola stanu zdrowia i higieny uczniów.

2. Propagowanie zdrowego stylu życia i odpowiedniej higieny osobistej.

Promowanie sposobu właściwego odżywiania się.

 

 

5

Gminny Ośrodek Pomocy

Społecznej

 

1. Pomoc uczniom z rodzin najuboższych (dożywianie).

2. Dofinansowanie wyjazdów na wakacje.

 

 

6

Wigierski Park Krajobrazowy

1.Zajęcia edukacyjne na ścieżkach edukacyjnych i w siedzibie WPN w Krzywem

7

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Szypliszkach

1.Organizacja konkursów propagujących zdrowy styl życia

8

Sąd Rejonowy / Kuratorzy Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Suwałkach

 

1.Podnoszenie efektywności oddziaływań wychowawczych wobec uczniów, często motywując ich do nauki, realizacji obowiązku szkolnego.

 

9

Urząd Gminy w Szypliszkach

 

Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty

10

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratownicze  w Suwałkach

 

1.Programowanie i prowadzenie profilaktycznej działalności w zakresie bezpieczeństwa osób pływających, kąpiących się oraz uprawiających sporty wodne;

11

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Suwałkach

 

1.Inicjowanie, organizowanie, koordynowanie, prowadzenie i nadzorowanie działalności na rzecz promocji zdrowia;

12

Placówki Doskonalenia Nauczycieli.

 

Procesowe wspomaganie rozwoju szkół i placówek oświatowych
Cele programu:

– udzielanie przedszkolom, szkołom i placówkom oświatowym pomocy w diagnozowaniu ich potrzeb rozwojowych,
– udzielanie szkołom, placówkom wsparcia w procesie rozwoju jakościowego w zakresie zdiagnozowanych potrzeb

 

 


 Wnioski z przeprowadzonych ankiet –wrzesień 2019r.

Przeprowadzono analizę ankiet wystosowanych do dwóch grup badawczych: do rodziców oraz nauczycieli.

Z pośród  57 ankiet skierowanych do rodziców powróciło 28, na podstawie których przeprowadzono analizę danych.

89% Badanych osób uważa, że zna szklony Program Wychowawczo-Profilaktyczny, przedstawiony przez wychowawców poszczególnych klas a także zapoznali się z nim samodzielnie odnajdując dokument na stronie internetowej szkoły. Tylko 7% ankietowanych stwierdziło, że nie zna wskazanego dokumentu.  43% rodziców uważa, że mają wpływ na modyfikację działań w zakresie profilaktyki i wychowania w szkole. Nieznacznie więcej bo 50% ankietowanych rodziców uważa, że nie ma wpływu na zawartość omawianego dokumentu. Co za tym idzie dla 53% ankietowanych w średnim stopniu działania w zakresie profilaktyki i wychowania w szkole zaspokajają potrzeby ich dzieci.  Działania profilaktyczne dla 21% badanych zaspokajają potrzeby dzieci w wysokim stopniu, a dla 7% nie są adekwatne do potrzeb ich dzieci. Większość rodziców bo 57%% rzadko uczestniczy w działaniach profilaktycznych i wychowawczych prowadzonych przez szkołę, zatem 60% rodziców w średnim stopniu ocenia przydatność proponowanych przez szkołę działań. Natomiast 17% ocenia je jako wysoką przydatność a 10% jako niską. 

Rodzice uważają za ważne i warte kontynuowania w bieżącym roku szkolnym takie zagadnienia jak:

- relacje pomiędzy uczniami- 64%

- przeciwdziałanie zachowaniom agresywnym, cyberprzemocy - 50%

- profilaktykę uzależnień (dopalacze,narkotyki,papierosy,uzależnienie od internetu) oraz dbanie o bezpieczeństwo - 36%

 

Na dalszym planie rodzice wskazali również, jako ważne zagadnienia takie jak:

- kultura języka - 21%

- działania prospołeczne - 18%

- dbanie o zdrowie - 18%

- a także relacje rodzinne - 7%

 

Odpowiedzi dotyczące obszarów w których, wg opinii rodziców, skala negatywnych zjawisk została zmniejszona 75% podaje brak odpowiedzi,  7% w żadnym i kolejno:

- bezpieczeństwo- 7%

- przeciwdziałanie agresji - 7%

- poprawa relacji między uczniami - 4%

- większa liczba działań prospołecznych - 4%

- uzależnienie od telefonu - 4%

 

Główny wniosek płynący z przeprowadzonych badań jest taki, że większość rodziców należąca do społeczności szkolnej nie angażuje się w życie szkoły, o czym świadczy chociażby niska frekwencja, otrzymanych ankiet – 49% ; niekoniecznie interesuje się działaniami proponowanymi przez szkołę dlatego też nie ma poczucia wpływu na tworzenie programu Wychowawczo-Profilaktycznego a także nisko ocenia przydatność działań bądź nie ma na ten temat określonego zdania.

 

Z pośród ankiet skierowanych do nauczycieli, wróciło 65% ankiet na podstawie, których przeprowadzono analizę.

Kadra pedagogiczna jako najczęściej występujące problemy wychowawcze , wskazała:

- kulturę osobistą- 23%

- niewłaściwe relacje między uczniami, zachowania agresywne(słowna, przepychanki, bójki) oraz nieprzestrzeganie zasad - 70%

- niewywiązywanie się z obowiązków szkolnych, lekceważący stosunek do nauczyciela oraz niszczenie mienia szkolnego - 18%

 

Występowanie wyżej wymienionych trudności, nauczyciele średnio oceniają u 3-4 uczniów w każdej klasie - 29%.  W 18% podają występowanie trudności w wyższej skali oraz niższej, zatem odpowiedzi na to pytanie wskazują, iż tendencji do występowania wymienionych wyżej zjawisk dotyczy średnio 3-4 uczniów w każdej klasie. 

Obszary najlepiej funkcjonujące w klasach, wskazane przez nauczycieli, to:

- bezpieczeństwo(świadomość  różnorodności zachowań  ryzykownych) - 35%

- oraz zdrowie(zachowania prozdrowotne uczniów)- 29%

 

W odpowiedzi na pytanie dotyczące skuteczności działań profilaktycznych związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, dla 35% były skuteczne, dla 1% - raczej były skuteczne i 1% nie ma na ten temat zdania.

Rekomendacje obszaru z zakresu profilaktyki i wychowania jako priorytetu do realizacji w bieżącym i kolejnym roku szkolnym, wskazują na:

- kulturę (wartości, normy i wzory zachowania uczniów) - 53%

- oraz relacje, czyli zachowania prospołeczne uczniów - 18%

- bezpieczeństwo (świadomość zagrożeń, zachowań ryzykownych) -1%

 

Głównym wnioskiem do pracy wskazanym przez ankietowanych nauczycieli jest skupienie się na działaniach w obszarze kultury osobistej uczniów oraz relacji między uczniami.

Zagadnienia do bieżącej pracy z uczniami, które są ważne dla rodziców to przede wszystkim relacje rówieśnicze, przeciwdziałanie zachowaniom agresywnym i profilaktyka uzależnień.

Zatem w dwóch badanych grupach wspólnym wnioskiem do dalszej pracy z uczniami jest praca nad umiejętnością tworzenia wartościowych relacji rówieśniczych.

 

 

 

 

 

UCHWAŁA RADY RODZICÓW DOTYCZĄCA PROGRAMU  WYCHOWAWCZO – PROFILAKTYCZNEGO

 

 

 

Uchwała nr 1/2019/2020

Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Kaletniku

 

 

w  sprawie programu  wychowawczo-profilaktycznego

 

     na podstawie art.84 ust.1 ustawy  z dnia 14 grudnia 2016 r. –  Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r., poz. 59)   Regulaminu rady Rodziców uchwala się, co następuje:

 

&    1

po zapoznaniu się z projektem programu wychowawczo – profilaktycznego szkoły przygotowanym przez radę pedagogiczną postanawia się uchwalić program wychowawczo – profilaktyczny

&    2

Program wychowawczo – profilaktyczny szkoły stanowi załącznik do niniejszej uchwały

&    3

Uchwała wchodzi z dniem podjęcia.

 

 

 

 

                                 Przewodniczący Rady Rodziców

                                                     ………………………………………………….

 

 

Copyright © 2024. Szkoła Podstawowa w Kaletniku Rights Reserved.