DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH 2017

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – to polskie święto państwowe obchodzone corocznie od 2011 roku w dniu 1 marca, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i postanowili walczyć o wolną, demokratyczną Polskę, nad którą właśnie zawisło widmo stalinizmu. Niektórzy walczyli aż do 1963 roku…

Także społeczność naszej szkoły postanowiła uczcić ten dzień. Uczniowie klasy drugiej gimnazjum, wspierani przez Krzysia Żylińskiego z klasy czwartej i Przemka Milewskiego z trzeciej gimnazjum przygotowali krótki apel, który miał przybliżyć innym uczniom cele i wartości Żołnierzy Wyklętych, sylwetki najwybitniejszych spośród nich i utrwalić pamięć o Niezłomnych, dla których sprawą nadrzędną zawsze była niepodległa ojczyzna. Przesłaniem apelu niech będą słowa poety Zbigniewa Herberta: Nie dajmy zginąć poległym!